• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) - kurs wyraźnie powyżej 6000 dolarów, notując tegoroczne szczyty i rekordową dominację rynkową

Kurs bitcoina (BTC) przebił psychologiczną granicę 6000 dolarów, osiągając nowe tegoroczne maksima i zyskując niemal 20% w ciągu ostatniego miesiąca. Tym samym kurs najpopularniejszej kryptowaluty powraca do poziomów cenowych z połowy listopada zeszłego roku, zauważalnie sugerując zakończenie trwającego od początku 2018 r. trendu spadkowego na rynku kryptowalut. Globalna kapitalizacja rynku walut cyfrowych również znajduje się na tegorocznych szczytach, do czego jednak w dominującym stopniu przyczyniły się wzrosty samego bitcoina - korelacja z czołowymi altcoinami aktualnie nie jest dostrzegalna.

 

Kurs bitcoina aktualnie wynosi ponad 6110 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 108,1 mld USD, co oznacza ponad 11% wzrost ciągu ostatniego tygodnia. Jest to o tyle istotne, że ruch popytowy jest konsekwentnie utrzymywany, mimo niekorzystnych informacji, takich jak echa afery finansowej wokół giełdy kryptowalut Bitfinex i spółki Tether, czy przedwczorajszy atak hakerski na największą giełdę Binance, w wyniku którego skradziono ponad 7000 BTC.

Co istotne, BTC wyraźnie przoduje w ruchu wzrostowym - większość altcoinów odreagowuje ostatnie wzrosty, notując niewielkie spadki, z tego też powodu dominacja rynkowa bitcoina znajduje się na najwyższych poziomach od ponad roku. Z czołowych projektów wyróżnia się Ethereum (ETH), które w ciągu ostatnich siedmiu dni zyskało ponad 6% i jest aktualnie notowane powyżej 170 dolarów. Większość najwyżej kapitalizowanych altcoinów w ciągu ostatniej doby znajduje się w konsolidacji ze wskazaniem na niewielkie spadki.

Czytaj także: Giełda Binance zhackowana na ponad 40 mln dolarów w bitcoinie (BTC)

Binance, największa giełda kryptowalut pod względem wolumenu transakcyjnego, we wtorek 7 maja padła ofiarą ataku hakerskiego, w wyniku którego skradziono ponad 7000 bitcoinów (BTC), wartych aktualnie ok. 41 mln dolarów. Przez najbliższy tydzień wpłaty i wypłaty depozytów będą zamrożone, zaś giełda p.. Czytaj
Giełda Binance zhackowana na ponad 40 mln dolarów w bitcoinie (BTC)

 

Globalna kapitalizacja rynku kryptowalut aktualnie oscyluje w granicach 190 mld dolarów, z czego dominacja bitcoina wynosi obecnie ponad 57% (jest to rekordowa wartość w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy).

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk