• Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) - jak go kupić i nie pogubić się na giełdzie kryptowalut? | #10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dziesiątej lekcji dowiesz się jak nie pogubić się na platformie handlowej giełdy kryptowalut, w jaki sposób ustawić zlecenia kupna lub sprzedaży oraz do czego służy orderbook. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Większość platform giełd kryptowalut ma podobny interfejs graficzny i sposób działania, więc gdy uda Ci się opanować układ jednej z nich, to płynne korzystanie z innych giełd będzie tylko kwestią przyzwyczajenia się. 

Ja pokażę interfejs platformy na przykładzie jednej z czołowych polskich giełd, oczywiście z siedzibą na Malcie, jaką jest Coindeal.

 

Weryfikacja tożsamości na giełdzie (KYC)

Jest to scentralizowana giełda kryptowalut, obsługująca waluty fiducjarne, w tym polskiego złotego, więc jak nietrudno się domyślić, żeby zacząć z niej korzystać, trzeba przeprowadzić weryfikację tożsamości. W przypadku Coindeal polega ona na przesłaniu zdjęć dwóch stron dokumentu tożsamości i nagraniu krótkiego filmu za pomocą kamery internetowej. 

Mogę pochwalić Coindeal za rygorystyczne podejście do bezpieczeństwa - giełda wymaga zastosowania dwustopniowego uwierzytelnienia i wysyła specjalny jednorazowy kod autoryzacyjny na nasz e-mail, gdy logujemy się z danego IP po raz pierwszy. O samym dwustopniowym uwierzytelnianiu (2FA) opowiem w jednej z kolejnych lekcji kursu.

 

Korzystanie z platformy handlowej giełdy kryptowalut

Po zalogowaniu się, z poziomu strony głównej, klikamy w zakładkę “Giełda” w prawym górnym rogu. Przeniesie nas ona do strony “Rynki”, gdzie możemy sprawdzić wszystkie instrumenty dostępne na giełdzie, prześledzić aktualne notowania i wolumen obrotów (łączną wartość środków zaangażowanych w handlu na danym instrumencie), czy zmianę ceny w ciągu ostatniej doby. 

Do konkretnego instrumentu możemy przejść klikając na jego nazwę, wybierając z wysuwanej listy (prawy górny róg) albo klikając Kup lub Sprzedaj.

Najważniejsza część całego interfejsu platformy to tzw. „Widok Giełdy”. Mamy tutaj wykres notowań wybranego instrumentu (jest to wykres z TradingView ze wszystkimi jego narzędziami i funkcjami, najczęściej spotykany na giełdach krypto).

 

Otwieranie zleceń na giełdzie kryptowalut

Po lewej stronie znajduje się najważniejszy panel otwierania zleceń na giełdzie. Mamy w nim dwie zakładki - Kup i Sprzedaj. 

Aby złożyć zlecenie oczekujące (w tym przypadku kupna), musimy najpierw określić po jakim kursie chcemy kupić bitcoina (BTC). Jeśli chcemy kupić po aktualnej cenie (zlecenie powinno zrealizować się od razu), klikamy “Ostatnia” (pojawi się ostatnia, najkorzystniejsza cena z orderbooka). Później ustalamy ile BTC chcemy zakupić (w zakładce Razem pojawi się wartość naszego zlecenia w dolarach. Analogicznie wygląda to w przypadku ofert sprzedaży. 

 

Prowizję Maker (niższą) płacimy, gdy nasza oferta nie ma odpowiednika po drugiej stronie orderbooka, a Taker (wyższa) jeśli nasza oferta zostanie od razu zrealizowana lub gdy kupimy po najkorzystniejszej cenie ze zlecenia sprzedaży.

Oferta Stop Loss posiada tzw. zlecenie zabezpieczające - pozwala na automatyczne ucięcie strat w momencie spadku kursu do określonego przez nas poziomu. Gdy ustalimy SL np. na 10 tys. dolarów, to zakupione przez nas BTC zaczną być sprzedawane za dolary w momencie gdy BTC spadnie poniżej 10k. 

Czytaj także: Za co płacisz giełdzie kryptowalut? | #9 Kurs BTC od Zera

Z dziewiątej lekcji dowiesz się jakimi kosztami obarczają swoich użytkowników giełdy kryptowalut - czym są prowizje maker i taker, na czym zarabiają giełdy i jak nie przegapić żadnych kosztów. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w który.. Czytaj
Za co płacisz giełdzie kryptowalut? |  #9 Kurs BTC od Zera

 

Jak działa orderbook na giełdzie kryptowalut?

Poniżej wykresu znajduje się orderbook, skupiający oferty kupna i sprzedaży.

Po lewej stronie oferty kupna, posegregowane najwyższej do najniższej (malejąco), po prawej oferty sprzedaży, od najniższej do najwyższej (rosnąco). W orderbooku możemy sprawdzić też wolumen handlowy, czyli łączną wartość zleceń (przy ofertach kupna w USD, sprzedaży w BTC). 

Orderbook działa tak, że jeśli oferta kupna pokryje się z ofertą sprzedaży, dochodzi do transakcji kupna-sprzedaży

Ostatnie zrealizowane zlecenia można prześledzić po prawej stronie w panelu “Historia Rynków”.

 

Stan portfeli i historia zleceń 

Moje zlecenia, które oczekują na realizację znajdują się poniżej, zaś jeszcze niżej wyszczególnione są wszystkie zrealizowane i oczekujące oferty.

Oferty znajdują się też w zakładce “Moje oferty” u góry.

Stan konta dla poszczególnych walut i kryptowalut można sprawdzić w zakładce “Portfele”. Po kliknięciu w “Szczegóły Portfela” można zlecić m.in. wpłatę lub wypłatę środków

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk