• Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) blisko rekordów! Spadkowy sentyment indeksów europejskich (DAX30, CAC40, FTSE100)
Z artykułu dowiesz się:

  • o obecnej sytaucji na rynkach,
  • jaki jest sentyment rynkowy CMC,
  • dlaczego cena złota rośnie. 

Giełdy w Europie i USA notowały wczoraj wzrosty na bazie optymizmu związanego z nadziejami na szczepionki. Pfizer-BioNTech i Moderna wystąpiły o warunkowe dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Postęp osiągnięty na froncie farmaceutycznym był ostatnio główną siłą napędową rynków. Indeksy w Europie odnotowały solidne wzrosty, a S&P 500 zamknął się na rekordowym poziomie. Rozmowy w sprawie amerykańskiego pakietu stymulacyjnego znów są w centrum uwagi. Wczoraj grupa polityków przedstawiła pakiet pomocy w wysokości 908 miliardów dolarów. Jeden z senatorów określił to jako propozycję „tymczasową”. Przed wyborami prezydenckimi Nancy Pelosi z Demokratów i Mitch McConnell z Republikanów byli bardzo daleko od wypracowania kompromisu. Pelosi naciskała na program o wartości 2,2 biliona dolarów, podczas gdy McConnell dążył do programu o wartości 500 miliardów dolarów. Wczoraj McConnell mówił o pakiecie o wartości 1,4 biliona dolarów, więc wydaje się, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. W Azji rynki akcji nie zanotowały dużych zmian. Europejskie indeksy prawdopodobnie otworzą się dzisiaj odrobinę niżej.

Wczorajszy wzrost cen akcji wywarł presję na dolara amerykańskiego, ponieważ inwestorzy odwrócili się od dolara, który w ostatnich miesiącach był popularną bezpieczną przystanią. Indeks dolara spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2018 roku. Funt szterling zyskał wczoraj w stosunku do dolara amerykańskiego, głównie z powodu słabości amerykańskiej waluty. Pod koniec sesji europejskiej ogłoszono, że rozmowy handlowe Wielkiej Brytanii i UE weszły w „tunel” - czyli w poważniejszą fazę. Użyty język sugeruje, że umowa może być już bliska akceptacji. Kurs EURUSD przekroczył 1,2000 USD z powodu osłabienia dolara. Wczoraj euro zyskało na wartości, mimo że odczyt CPI w strefie pozostał na poziomie -0,3%. Inflacja utrzymuje się od sierpnia na ujemnym poziomie. Popyt jest wyraźnie stłumiony, co może wzmocnić argument, że EBC powinien zwiększyć pakiet stymulacyjny na posiedzeniu w tym miesiącu.

Cena złota i srebra w trendzie

Złoto i srebro cieszyły się wczoraj wzrostami dzięki spadkowi dolara. Oba metale ostatnio spadały, więc były stosunkowo tanie. We wtorek złoto spadło do najniższego poziomu od lipca, a srebro do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Miedź osiągnęła wczoraj siedmioletni szczyt. Ten wzrost wynikał z wielu czynników. Raport Caixin dotyczący chińskiego przemysłu wykazał najszybsze tempo wzrostu od 10 lat, słabszy dolar i ogólny optymistyczny nastrój pomógł również w szybkim wzroście cen metali przemysłowych. Ropa jest na minusie, ponieważ OPEC+ opóźnia decyzję o wydobyciu do czwartku, mimo że plan miał powstać na początku tygodnia. Niektóre kraje chcą utrzymać obecny poziom produkcji, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan chcą zwiększyć podaż.

Dane z gospodarek światowych

Wczoraj główne gospodarki europejskie opublikowały swoje najnowsze dane PMI dla przemysłu. Ogólnie rzecz biorąc odnotowano spadek produkcji w listopadzie. Najsłabiej wypadła aktualizacja francuska, ponieważ spadła z 51,3 do 46,9. Tymczasem najlepszy odczyt opublikowano w Wielkiej Brytanii. Wzrósł on do 55,6 - to najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat. Oczekuje się, że bezrobocie i PPI w strefie euro wyniosą odpowiednio 8,4% i -2,4%. Aktualizacje zostaną opublikowane o godzinie 11:00. Amerykański raport ADP ma zgodnie z prognozami wykazać, że w zeszłym miesiącu dodano 410 000 miejsc pracy, co oznaczałoby wzrost z 365 000 w październiku. Informacja zostanie podana o godzinie 14:15. Zapasy ropy i benzyny mają wynieść odpowiednio -2,35 mln baryłek i 2,38 mln baryłek. Raport zostanie opublikowany o 16:30.  

Notowania par walutowych

EURUSD – od początku miesiąca pozostajemy w trendzie wzrostowym i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1789, pozytywny ruch powinien być kontynuowany. Poziom 1,2000 stanowi obecnie opór. Przełamanie poniżej 1,1602 może otworzyć drogę do dalszych spadków.

GBPUSD – od końca września znajdujemy się w trendzie wzrostowym i jeżeli zostanie on podtrzymany, celem może być 1,3515. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,3106, a przełamanie tego poziomu może skierować kurs na 1,3000.  

EURGBP – po dwóch miesiącach spadków prawa odbiła w zeszłym tygodniu. Ponowne podejście do 0,9000 może skierować kurs dalej na 0,9027, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Niepowodzenie w wybiciu powyżej 0,9000 może z kolei przywrócić szerszy trend spadkowy. Przełamanie poniżej 0,8864 powinno otworzyć drogę na 0,8800.

USDJPY – jeśli utrzymamy się powyżej 103,65, możliwym celem będzie 105,47, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Szerszy ruch spadkowy i atak na 103,65 może skierować kurs w okolice 102,00.

Najważniejsze indeksy giełdowe w Europie

FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 20 punktów do 6,364

DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 37 punktów do 13,345

CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 9 punktów do 5,570

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – pozycje spadkowe na niemieckim indeksie w dalszym ciągu wyraźnie dominują, jednak w ostatnich godzinach doszło do relatywnie dużych zmian. Wartość pozycji krótkich spadła o 5 punktów procentowych i wynosi aktualnie 66%. Pod względem ilości spadek był mniejszy i wyniósł 3 pkt proc.. Aktualnie pozycje krótkie posiada 59% klientów aktywnych na kontraktach CFD na DAX.

Ropa Crude WTI – inwestorzy na rynku ropy wiążą spore nadzieje z posiedzeniemi OPEC+, jednak przekładanie jego terminu i daty podjęcia decyzji o poziomie wydobycia surowca wpływa na nerwowość na tym rynku. Wartość pozycji długich wzrosła dziś aż o 9 punktów procentowych i stanowi obecnie 89% wszystkich pozycji utrzywywanych na tym instrumencie.

Bitcoin –  podejście pod rekordowe poziomy w okolicach 20000 dolarów za bitcoina rozbudziło nadzieje na nowe historyczne maksima. Pomimo korekty aż 81% wartości pozycji na kontraktach CFD na tę kryptowalutę stanowią pozycje długie. Posiada je aktualnie 73% klientów aktywnych na tym rynku.

tach CFD

Słabszy start w Europie, raport ADP w centrum uwagi - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk