• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Bioton z problemami w Chinach - kurs spada

Spółka biotechnologiczna Bioton poinformowała w poniedziałkowym komunikacie o wypowiedzeniu umowy dystrybucji przez chińskiego partnera. Umowa obowiązywała od niemal czterech lat i miała strategiczne znaczenie dla wyników sprzedaży Biotonu. Informacja ta została odebrana negatywnie przez akcjonariuszy - kurs spada o ponad 8%.

 

Bioton w komunikacie z 19 sierpnia poinformował o zakończeniu współpracy z chińską firmą Harbin Gloria Pharmaceuticals, która wypowiedziała umowę zawartą we wrześniu 2015 r. Na jej mocy chińska firma zajmowała się dystrybucją leków insulinowych dla diabetyków, produkowanych przez Bioton, dla którego Chiny były kluczowym rynkiem zagranicznym. Harbin Gloria Pharmaceuticals uzasadnił wypowiedzenie umowy wystąpieniem siły wyższej - chodzi o zmiany na chińskim rynku farmaceutycznym dotyczące importu m.in. insuliny, które nie pozwalają na wywiązanie się z warunków umowy.

Bioton nie po raz pierwszy informuje o problemach ze swoim, byłym już, chińskim dystrybutorem. Firma miała niewywiązywać się minimalnych wartości zamówień już w 2018 r., co wpłynęło na słabsze wyniki finansowe Biotonu w zeszłym roku.

Zarząd spółki będzie analizować możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych wobec chińskiego dystrybutora, o których będzie na bieżąco informować.

 

Bioton to polska spółka biotechnologiczna istniejąca od 1989 r. Od sierpnia 2004 r. notowana jest na głównym parkiecie GPW, aktualnie wchodząc w skład indeksów sWIG80 oraz WIG-LEKI. Spółka zajmuje się produkcją rekombinowanej insuliny ludzkiej i opracowywaniem leków na cukrzycę oraz suplementów diety m.in. dla diabetyków.

 

Na poniedziałkowej sesji kurs Biotonu wynosi 4,2350 PLN, co jest spadkiem o ponad 8%.

Notowania: Bioton SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:BIO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk