• Odbierz prezent
Biomed Lublin z kilkukrotnie większym zyskiem - kurs akcji... spada

Biomed Lublin, spółka biotechnologiczna, która w ostatnich tygodniach rozpaliła wyobraźnię inwestorów, opublikowała wyczekiwane wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2020 r. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Biomed zanotował znaczący wzrost zysków z działalności, przy zbliżonych przychodach. Na poniedziałkowej sesji akcje Biomedu tracą jednak ponad półtora procent, co sugeruje że lepsze wyniki finansowe były już zdyskontowane przez rynek.

 

Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed Lublin  jest jednym z czołowych beneficjentów „koronawirusowej hossy” na warszawskim parkiecie - jej akcje podrożały w ciągu kwartału o niemal 280% po tym jak poinformowano o możliwości wykorzystania jej szczepionki przeciw gruźlicy Bacille Calmette-Guérin (BCG) w skutecznej walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Biomed w pierwszym kwartale osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 10,4 mln złotych, w porównaniu do 9,8 mln złotych rok wcześniej (wzrost o ponad 6%). Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 2,28 mln złotych, wobec 990 tys. złotych rok wcześniej, co jest wzrostem o 130%.

Biomed zanotował w pierwszym kwartale również imponujący wzrost zysku netto - wyniósł on 1,15 mln złotych, w porównaniu do 210 tys. złotych rok wcześniej (wynik lepszy o ponad 447%). Tak duża różnica w osiągniętym zysku wobec niewielkiego wzrostu przychodów wynika przede wszystkim z niższych kosztów operacyjnych.

Prezes spółki zaznaczył, że w obecnym momencie największym wyzwaniem stojącym przed Biomedem są ograniczone moce produkcyjne.

 

Wyniki finansowe Biomedu nie wywołały euforii akcjonariuszy, co więcej - akcje są dziś na minusie. Wynika to z faktu, że lepsze wyniki były już zdyskontowane przez akcjonariuszy, obecnie zaś część z nich zdecydowała się na realizację zysku po ostatnim rajdzie cenowym. Kurs akcji wynosi obecnie 4,0400 PLN, co oznacza spadek o 2,65%.

Czytaj także: Zarobić na koronawirusie - spółki rosną dzięki epidemii i chciwości inwestorów

Niemal wszystkie spółki już straciły na pandemii koronawirusa. Są jednak takie, które na obecnej sytuacji mogą sporo zarobić, a także są w stanie dać swoim akcjonariuszom szansę na spore zyski.   Szybkie testy i mocne wzrosty Spółka biotechnologiczna BioMaxima jak dotąd jest jednym z największyc.. Czytaj
Zarobić na koronawirusie - spółki rosną dzięki epidemii i chciwości inwestorów

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk