• Odbierz prezent
Bill Gates zainwestuje w miasto przyszłości

Bill Gates – wieloletni król list Forbesa i Bloomberga, wie w jaki sposób dywersyfikować portfel inwestycyjny. Ojciec Microsoftu inwestuje nie tylko w spółki technologiczne. Mimo, że jego majątek przekracza 88 mld dolarów, to wie, że pieniądze nie lubią spoczynku – trzeba je pomnażać. Tym razem, Gates porywa się na zbudowanie miasta i nową, filantropijną inwestycję.

 

Majętny, ale wciąż w obiegu

Miliarderzy wiele lat ciężko pracują na zbudowanie tak potężnego kapitału. Bill Gates jest tego przykładem. Jednak w jego przypadku, jak i w wielu innych, inwestycje są chlebem powszednim. Choć jego 88 mld dolarów majątku stanowi ekwiwalent 1,69% pięciuset najbogatszych tego świata, to Gates wciąż szuka możliwości rozwoju. Na co tym razem postawił Bill Gates? W mediach pojawiły się dwie istotne informacje. Po pierwsze, ta dotycząca zakupu ogromnej działki w Arizonie. To na niej Bill Gates miałby wybudować nowoczesne miasto tzw. – smart city. Na ile doniesienia okażą się faktem? Drugą ciekawą informacją dotyczącą nowej inwestycji Gatesa, jest działalność filantropijna związana z walką z Alzheimerem. Spójrzmy zatem za kulisy nowych projektów inwestycyjnych.

 

Miasto Gatesa?

Media obiegła informacja o najnowszym nabytku Billa Gatesa. Jedna z jego firm zajmujących się rynkiem nieruchomości kupiła dużą działkę o powierzchni 100 mkw za 80 mln dolarów. Parcela położona jest w Arizonie niedaleko Phoenix. Działka nie ma jednak leżeć odłogiem. Będzie to ziemia użytkowana i to nie w byle jaki sposób. Jak donosi Fox News, działka została kupiona po to, by powstało na niej miasto przyszłości – smart city. Belmont – taką nazwę miałoby nosić miasto. Belmont Properties udzieliło komentarza w tej sprawie dla KPNX:

„Belmnot stworzy społeczność myślącą perspektywiczne, z komunikacją i infrastrukturą, która zwiąże ze sobą technologię, szybką cyfrową łączność, centra baz danych, rozwiązania technologiczne, modele dystrybucyjne i własne autonomiczne pojazdy oraz nowy hub logistyczny”.

Na terenie miasta przyszłości ma powstać około 80 tys. miejsc mieszkalnych, 470 akrów dla szkół publicznych, 3800 akrów pod budowę: biurowców, budynków komercyjnych i centr usługowo-sprzedażowych. Wśród obiektów, które mają świadczyć o nowoczesnym i przyszłościowym wymiarze miasta znajdą się np. serwerownie, czy zakłady wytwarzające produkty, które będą rozwijać najnowsze rozwiązania technologiczne. W komentarzu dla KPNX wspomniano także o autonomicznym transporcie. Co to znaczy w praktyce? Obecnie mamy do czynienia już z tzw. czwartym poziomem autonomiczności, czyli samowystarczalnością pojazdu. Rola kierowcy skraca się do minimum jedynie do kontrolowania działania systemu. Samochód może jechać sam, wyłączając przy tym zaangażowanie kierowcy w prowadzeniu. Takie właśnie pojazdy miałyby zagościć na nowoczesnych drogach miasta Billa Gatesa. Położenie smart city, jest równie atrakcyjne. Arizona jest stanem, w którym dużo inwestuje się w nowe technologie. Dodatkowo koszty są niższe niż np. w Kalifornii. Niedaleka odległość od Phoenix, ok 45 min drogi samochodem, pozwoli także na budowę autostrady łączącej miasto przyszłości z Las Vegas.

 

Bill Gates – inwestycje filantropijne

Twórca Microsoftu słynie także z działalności charytatywnej. Wraz z żoną prowadzą Bill and Mellinda Gates Foundation. Tym razem Bill Gates przeznaczył 50 mld dolarów na badania nad chorobą Alzheimera. Chodzi tu o leczenie alternatywne i wspieranie naukowców, którzy szukają mniej popularnych i całkiem nowych metod leczenia. 50 mln dolarów trafiło na rzecz partnerstwa prywatno-publicznego - Dementia Discovery Fund. Partnerstwo wspiera lekarzy i firmy, które pracują nad wytworzeniem leku przeciwko chorobie. Bill Gates podkreślił nie tylko, że ma nadzieję na postęp w badaniach, ale przypomniał jakim dużym obciążeniem budżetu państwa i systemu opieki zdrowotnej, jest leczenie Alzheimera. Stworzenie leku nie tylko pomogłoby chorym, ale również wpłynęłoby na finanse państwa i opiekę zdrowotną. Co ciekawe, inwestycja Billa Gatesa ma wymiar bardzo osobisty. Finansuje ją bezpośrednio z własnego majątku. Dodał, że choroba ta często nęka mężczyzn w jego rodzinie. Jeśli w ciągu 10 najbliższych lat uda się znaleźć nowe metody leczenia i skuteczne lekarstwa, to fundacja Gatesów będzie chciała umożliwić leczenie pacjentów dotkniętych Alzheimerem także w biedniejszych krajach.

To nie pierwszy raz, kiedy Bill Gates inwestuje w walkę z chorobami. Wraz z żoną wspierają badania nad AIDS, malarią, czy polio.

 

Niezależnie od tego, czy Bill Gates inwestuje w technologie, buduje miasta i ośrodki badawcze, czy nawet finansuje leczenie chorób, jego pieniądze nie leżą w spoczynku. Swoimi inwestycjami przyczynia się do rozwoju wielu sektorów począwszy od technologii, a skończywszy na medycynie.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk