• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Bill Gates - lista najlepszych książek przeczytanych w 2015 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie książki do przeczytania poleca najbogatszy człowiek świata

Bill Gates, najbogatszy człowiek świata według tegorocznej listy Forbes'a, przedstawia listę książek, które warto przeczytać. Jego lista książek na 2015 rok zawiera 6 pozycji, które opisują "jak się rzeczy mają".

 

“The Road to Character” - David Brooks

Gates stwierdza, że książka ta prowokuje do przemyśleń na temat tego co znaczy żyć dobrze.

Autor książki przedstawia w niej przeciwstawne wizerunki Adama z Księgi Rodzaju. Jest on z jednej strony osobą zorientowaną na karierę, ale z drugiej chce nie tylko czynić dobro, ale również być dobrą osobą.

Gates zwraca uwagę na jedno pytanie, które Brooks cytuje (cytat pisarza Frederiska Buechnera): "W jakim stopniu moje talenty i głęboka radość odpowiadają na najważniejsze potrzeby świata?"

W odpowiedzi Gates stwierdza: " Lubię to pytanie. To jest takie pytanie, które możemy sobie zadać każdego dnia, nie tylko w kluczowych momentach życia. Pomaga nam zwracać uwagę na naszych sąsiadów i świat dokoła nas".

 

“Mindset: The New Psychology of Success” - Carol Dweck

polski tytuł - "Nowa psychologia sukcesu"

 

Książka stawia tezę, iż nasza inteligencja i talenty nie są cechą wrodzoną. To co osiągamy zależy od tego jak nastawiony jest nasz umysł. To czy naszą mentalność można określić jako "fixed mindset" (jestem, jaki jestem) czy "growth mindset" (mogę być kim chcę) - co jest kształtowane przez naszych rodziców i nauczycieli.

Gates: "Jednym z powodów, dla których uwielbiam tą książkę jest to, że jest zorientowana na rozwiązania. W ostatnim rozdziale autorka opisuje jakie metody ona i jej koledzy wypracowali by zmienić nastawienie studentów z "fixed mindset" na "growth mindset".

 

"Being Nixon" - Evan Thomas

Gates wyróżnił tę książkę ze względu na zbalansowany portret Nixona, który ukazuje. Zwraca uwagę również na opis stylu Nixona w zarządzaniu, który pokazuje czego nie powinno się robić - Nixon unikał konfliktowych sytuacji.

Podsumowując książkę Gates stwierdza, że jest to "wartościowa pozycja dla wszystkich interesujących się tym błyskotliwym i skomplikowanym człowieku".

 

“Sustainable Materials With Both Eyes Open”- Julian Allwood i Jonathan Cullen

Gates jest zaintrygowany zawartymi w książce pomysłami na temat tego jak sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na materiały - stal, cement, papier, plastik i aluminium - bez niszczenia środowiska. Według autora zmniejszenie zużycia i zwiększenie wydajności może doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o połowę bez konieczności zmuszania ludzi do poświęceń.

Według Gates'a jest to jedna z książek, które ciężko się czyta, ale wnioski z niej płynące są warte zrozumienia.

 

“Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words” - Randall Munroe

Bill określa tę pozycję jako "wspaniały przewodnik dla ciekawych umysłów". Idea książki jest prosta, a zarazem trudna - użyj 1000 najbardziej popularnych słów, by opisać jak działają różne rzeczy - od smartphone'a po elektrownie atomowe.

Komentarz Gatesa: "Jeżeli nie potrafisz czegoś wyjaśnić w prosty sposób to tak naprawdę sam tego nie rozumiesz".

 

“Eradication: Ridding the World of Diseases Forever?” - Nancy Leys Stepan

Jest to kolejna ciężka pozycja, napisana w naukowym stylu.

Komentarz Gatesa: "Dochodzisz jaśniej do tego jak możemy wykorzystać lekcje z przeszłości by przyszłe działania uratowały ludzkie życia".

 

Źródło informacji:

marketwach.com


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk