• Odbierz prezent
Biuro Informacji Kredytowej wchodzi w blockchain

Największa baza danych o kredytobiorcach – BIK nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem zajmującym się rozwiązaniami opartymi na technologii blockchain. Prace nad nowym rozwiązaniem są coraz bardziej zaawansowane. Czy zbliża się rewolucja w polskim sektorze bankowym?

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) planuje wejść w technologię blockchain. BIK nawiązało współpracę z Billonem - polskim przedsiębiorstwem z branży fintech, działającym w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Billon zajmuje się wykorzystaniem i implementacją technologii blockchain.

BIK jest największą bazą danych o kredytobiorcach w Polsce. Została założona przez Związek Banków Polskich. BIK zbiera i dostarcza dane dotyczące historii kredytowej klientów banków i firm kredytowych z całego rynku w Polsce. Zawiera informacje dotyczące 146,2 mln historii kredytowych, w tym osób indywidualnych, przedsiębiorców, rolników. Usługi BIK służą informacji dotyczącej ewentualnych problemów ze spłatą.

Billon zajmuje się rozwiązaniami opartymi na technologii blockchain, umożliwiającymi zapisywanie i przetwarzanie danych, a także natychmiastowe płatności w tradycyjnych walutach przy niskich kosztach obsługi.

 

BIK i Billon rozpoczęły współpracę nad nowym rozwiązaniem pod koniec 2017 r. Rozwiązanie Billona w zakresie skalowalności blockchain umożliwia publikację ponad 150 mln dokumentów miesięcznie. Współpraca BIK i Billona jest na wczesnym etapie rozwoju. Obecnie prowadzone są testy z udziałem ośmiu banków. Rozwiązanie to było konsultowane z UOKiK i KNF.

14 i 15 maja 2018 r. firma Billon zamieściła na swojej stronie wpisy informujące o zbliżającej się rewolucji w polskim sektorze finansowym. Nowe rozwiązanie będzie również korzystne dla konsumentów, którzy będą mogli mieć wgląd w całą swoją dokumentację finansową i wszystkie umowy zawarte z bankami, firmami ubezpieczeniowymi oraz pożyczkowymi.

Według BIK współpraca z firmą Billon ma przed sobą dużą przyszłość. Zarząd BIK ma nadzieję, że wykorzystanie  technologii blockchain pomoże zoptymalizować i unowocześnić efektywną komunikację z klientami. Rozwiązanie z zakresu technologii blockchain, wykorzystane przez BIK, będzie mogło służyć także realizacji takich usług, jak m. in. elektronicznego doręczenia z aktywnym potwierdzeniem oraz zdalnego zawierania umów online.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk