Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,42-0,23%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bieżący tydzień na rynkach finansowych – dane inflacyjne w USA zwiastują marcowe podwyżki stóp Fed

Bieżący tydzień na rynkach finansowych – dane inflacyjne w USA zwiastują marcowe podwyżki stóp Fed | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tydzień zdominowany będzie przez rosnącą presję na największe banki centralne by w obliczu wysokiej inflacji zacieśniały politykę pieniężną. Uważamy jednak, iż trend umocnienia euro rozpoczęty jastrzębią retoryką Europejskiego Banku Centralnego a wzmocniony wypowiedziami K.Knota z banku centralnego Holandii (o podwyżce o 25 bps w 4 kw.) zostanie jednak częściowo odwrócony.

Argumentem mogącym sprzyjać spadkowi eurodolara będzie odczyt amerykańskiej inflacji (czwartek) w sytuacji, gdyby przewyższył on oczekiwania rynkowe. Presję w kierunku mocniejszego dolara – kanałem awersji do ryzyka - wywierać będą ponadto kolejne informacje sugerujące rosnące ryzyko ataku militarnego Rosji na Ukrainę. Złoty natomiast oczekuje na wynik jutrzejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz wystąpienie prezesa A.Glapińskiego (środa). Ostatnie komentarze prezesa NBP zwiększyły oczekiwania co do skali i tempa podwyżek stóp procentowych w Polsce i przyczyniły się do istotnego umocnienia polskiej waluty. Uważamy, iż w najbliższych dniach złoty nieznacznie się osłabi (ok. 2 grosze do euro), gdyż wspomniane krajowe wydarzenia mogą być rozczarowujące dla części inwestorów oczekujących bardziej zdecydowanych działań RPP.

 

Najważniejsze dane tego tygodnia

RPP po raz kolejny podniesie stopy procentowe

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, w którym udział weźmie dwóch nowych członków. Zmiany osobowe nie zmieniają jednak kursu polityki pieniężnej i w naszej ocenie Rada po raz kolejny podniesie stopy procentowe o 50 pkt. baz. Taki też jest konsensus rynkowy. Perspektywy inflacji pozostają niekorzystne, a rosnące oczekiwania inflacyjne oraz nasilające się żądania płacowe zwiększają ryzyka utrwalenia inflacji na wysokim poziomie. Cykl podwyżek stóp procentowych będzie więc kontynuowany. Nie oczekujemy istotnych zmian w komunikacie, który opublikowany zostanie po posiedzeniu. RPP utrzyma zapewne jastrzębi ton i powtórzy determinację do sprowadzenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. W środę o godz. 15 odbędzie się natomiast konferencja prezesa Glapińskiego, który bardziej obszernie skomentuje decyzję władz monetarnych. W ostatnich dniach wskazywał on na konieczność dalszych podwyżek i zakładamy, że retoryka będzie podtrzymana na konferencji prasowej. Zapewne też zostaną powtórzone komentarze o kursie walutowym i pożądanym umocnieniu złotego, które byłoby spójne polityką stóp proc. Podtrzymujemy nasz scenariusza zakładający dojście stopy referencyjnej do poziomu 4,0%.

Dane inflacyjne w USA zgodne z podwyżką stóp Fed w marcu

Reklama

W czwartek o godz. 14:30 poznamy dane o inflacji konsumenckiej w styczniu w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu prognoz wskaźnik CPI wzrośnie do 7,3% r/r z 7,0% r/r a wskaźnik bazowy, tj. bez cen żywności i energii do 5,9% r/r wobec 5,5% r/r w grudniu. Inflacja w USA zbliża się do szczytu w tym cyklu, a wskaźnik CPI powinien się stopniowo obniżać w dalszej części roku. Pomimo tego dynamika cen pozostanie wysoka, co wraz z ciasnym rynkiem pracy i szybko rosnącymi wynagrodzeniami wpisuje się w scenariusz rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej, które Fed zasygnalizował na posiedzeniu w styczniu. Po dużo lepszych od oczekiwań danych non-farm payrolls nasiliły się oczekiwania większej skali podwyżek stóp niż 25 pkt baz. w marcu, a odczyt powyżej oczekiwań najpewniej będzie to potęgował.

 

Wykres tygodnia

Bieżący tydzień na rynkach finansowych – dane inflacyjne w USA zwiastują marcowe podwyżki stóp Fed - 1

Bieżący tydzień na rynkach finansowych – dane inflacyjne w USA zwiastują marcowe podwyżki stóp Fed - 1

W obliczu rosnącej inflacji kolejne banki centralne zmieniają swoją retorykę w kierunku bardziej jastrzębiej. W rezultacie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych nasilają także inwestorzy. W ubiegłym tygodniu po posiedzeniu EBC różnica w rynkowych perspektywach stóp procentowych pomiędzy USA i EMU uległa zmniejszeniu chwilowo premiując euro w stosunku do dolara.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej