• Odbierz prezent
BGK: Przemysł redukuje bieg, kolejne spadki dochodowości
fot. pexels.com

Nieodsezonowana, roczna dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się istotnie poniżej naszych i rynkowych oczekiwań z 17,3% do 13,0%, co przełożyło się na spadek rocznej dynamiki przetwórstwa przemysłowego z 12,5% r/r na 11,7%. W ujęciu odsezonowanym spadek był nieco mniejszy (z 17,2% do 15,6%), ale w tym przypadku łyżką dziegciu jest pierwsza od grudnia ujemna dynamika miesięczna (-0,4% vs +2,1% w marcu).

Głównym źródłem spowolnienia w kwietniowym odczycie była energetyka, która skorygowała (- 34,6% m/m) dynamiczne wzrosty z końca poprzedniego roku i z marca. Jej spadek był mitygowany przez piąty miesiąc z rzędu rocznej dynamiki wydobycia węgla powyżej 30 p.p. Niemniej w samym przetwórstwie lokalny szczyt rocznej dynamiki najpewniej także mamy za sobą i to pomimo przyspieszenia w produkcja samochodów (duża waga w przemyśle) - liczba przyspieszających działów wyhamowała z 10 do 5. Kolejny miesiąc szczególnie, konsekwentnie zwalniają chemia i urządzenia elektryczne.

Przemysł redukuje bieg. Kolejne spadki dochodowości - 1

Jednocześnie ceny w przemyśle wzniosły się na kolejne, lokalne maksimum (23,3% r/r vs 21,9% r/r miesiąc wcześniej), ciągnięte głównie przez górnictwo i energetykę. W porównaniu do marca natomiast przyspieszenie rocznych dynamik ma miejsce w znacznie mniejszej liczbie działów (14 vs 22) i pojawiły się trzy działy z ujemną dynamiką cen.

Dane wskazują na wyhamowanie momentum w krajowym przemyśle, ale bynajmniej nie zapowiadają w nim recesji. Czynnikiem stabilizującym krajowy przemysł jest produkcja żywności, która kontrybuuje najsilniej do agregatu ze wszystkich kategorii (+2,5 p.p. r/r) i jednocześnie ogranicza deficyt w bilansie handlowym dóbr.

 

 

Trzeci dzień spadku dochodowości

W piątek globalny rynek długu kontynuował umocnienie. Krzywa UST obniżyła się na całej długości od -2 pb. na krótkim końcu (2Y) przez - 5 pb. na środku krzywej (10Y) oraz -6 pb. na długim końcu (30Y). Finalnie zamknęła dzień na odpowiednio 2,59%, 2,79% i 2,99%. Towarzyszyły temu względnie dobre nastroje na amerykańskich parkietach, gdzie udało się zatrzymać spadki cen akcji po ostatnich kilku czerwonych sesjach.

W Europie sytuacja nie była jednoznaczna. W przypadku większości krzywych państw członkowskich strefy euro widzieliśmy wystromienie, ale dla przykładu krzywe włoska i portugalska podniosły się na całej długości o śr. 7 i 3 pb. Dla krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach wyniosły odpowiednio -2, 0 i +4 pb., w wyniku czego zamknęła ona tydzień na 0,34% (2Y), 0,94% (10Y) i 1,11% (30Y). Wzrosty na europejskich parkietach były wyraźniejsze niż po drugiej stronie Oceanu, co naszym zdaniem odzwierciedlało przekonanie inwestorów o bardziej sprzyjających warunkach dla EBC do rozpoczęcia podwyżek stóp m.in. za sprawą ostatnich wypowiedzi członków Rady Gubernatorów. Dalej rosło także nachylenie krzywej EURIBOR.

Dziś o poranku kontrakty terminowe na Bunda i UST zniżkują przy dosyć niskim wolumenie, oddając część zysków z piątku. Towarzyszy temu mieszana sesja na azjatyckich parkietach wobec obaw inwestorów o inflację i perspektywy wzrostu stóp. Szczególnie wyprzedawane były chińskie spółki technologiczne, ale Nikkei i ASX wzrosły o ponad 0,5%. Wobec pustego kalendarza makro spodziewamy się umocnienia długu lub jego stabilizacji ze względu na przewagę obaw o wzrost nad obawami o inflację. W perspektywie końca tygodnia prawdopodobny wydaje się scenariusz stabilizacji dochodowości, o ile dane PMI z Europy pokażą tylko nieznaczne pogorszenie (taki jest nasz scenariusz bazowy).

Przemysł redukuje bieg. Kolejne spadki dochodowości - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk