• Odbierz prezent
Bezwartościowe waluty. Historie walut, które dramatycznie straciły na wartości

Żadna waluta nie umiera po cichu. Nie ma większych kryzysów niż te wywołane załamaniem się zaufania do lokalnego pieniądza. Obecny kryzys jest często określany mianem największego w historii, względnie jest porównywany do zapaści z końca lat 20. ubiegłego wieku. Ale w perspektywie szarego obywatela ma się on nijak do tego, do czego doprowadza kryzys walutowy.

Inflacja

Banknoty wykorzystywane do palenia w kominku czy jako tapeta na ścianę to nie symbol bogactwa, tylko skrajnej biedy. I to tej najgorszej, która dotyka całe narody, a nie tylko wykluczone jednostki. Przykładów, gdy pieniądz tracił tak mocno na wartości, że nadawał się tylko jako podpałka, historia przytacza nam niewyobrażalnie wiele. Waluta jest fundamentem funkcjonowania zarówno państwa, jak i społeczeństwa. Jej załamanie może mieć fatalne konsekwencje tak dla jednego, jak i drugiego. Świat finansów działa jak system naczyń połączonych, co powoduje, że kryzys inflacyjny zawsze jest powiązany z kryzysem walutowym i choć nie zawsze panuje zgodność, co jest przyczyną, a co tylko skutkiem, to pewne elementy są wspólne dla wszystkich tego typu krachów.

Gdy zera nie mieszczą się na banknocie

Najbardziej spektakularnym przykładem tego, co inflacja potrafi zrobić z pieniądzem, są powojenne Węgry. Odbudowa zniszczeń z jednej strony zawsze jest impulsem do rozwoju i stworzenia nowego ładu, ale rodzi też szereg problemów. Moce produkcyjne są drastycznie ograniczone, budżet państwa przeważnie skupia się na stronie wydatkowej, gdyż przychody przynajmniej na początku są istotnie mniejsze. Rodzi to pokusę pójścia na skróty oraz dodruku pieniądza. Z takim scenariuszem zmagali się Węgrzy w 1946 roku, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Inflacja w tym samym roku poszybowała do stratosfery, dochodząc do poziomu nawet 400% dziennie. Miesięcznie dawało to wynik przekraczający 40 bld %, rocznie nawet nie ma sensu tego liczyć. W szczytowym momencie przygotowywany był banknot o nominale tryliarda pengo i ze względu na zbyt dużą liczbę zer (21) podjęto decyzję, by zrezygnować z zapisu cyfrowego. Równocześnie załamaniu uległ kurs węgierskiej waluty – do tego stopnia, że wymiana została całkowicie zawieszona. Pengo nie przetrwało tego kryzysu, ustępując miejsca forintowi, pozostawiając za sobą spaloną gospodarczo ziemię (i to podwójnie, ze względu na dopiero zakończoną wojnę). 

Gdy kryzys rodzi kryzys

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk