• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce spada
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z rynku pracy w Polsce

GUS opublikował dziś dane o bezrobociu w Polsce. Dane za październik okazały się zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, prognozujących poprawę na rynku pracy.

 

Zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia spadła w sierpniu z 7,1% do 7,0%. Jest to o tyle istotne, że w lipcu niespodziewanie spadek bezrobocia wyhamował, co byłoby dość wczesnym okresem w trakcie roku, gdyż z racji cykliczności polskiego rynku pracy, koniec spadku bezrobocia w trakcie roku obserwowany jest zazwyczaj w okolicy listopada. Dodatkowo, po raz ostatni bezrobocie nie spadło w lipcu w 2009 roku, czyli na początku pokryzysowego trendu wzrostu bezrobocia (który trwał do 2013 roku).

Stopa bezrobocia w sierpniu była najniższa od 26,5 roku.

 

Bezrobocie w Polsce

bezrobocie

 

Spadek bezrobocia w sierpniu wskazuje na to, że pozytywna tendencja na rynku pracy może być jeszcze kontynuowana  do listopada zobaczymy stopę bezrobocia poniżej 7,0%, a na koniec roku będzie niższa niż zakładane przez rząd 7,2%. Tutaj istotnym czynnikiem powinno przywrócenie niższego wieku emerytalnego w październiku, co może się istotnie przełożyć na wskaźniki z rynku pracy.

 

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk