• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce

Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że stopa bezrobocia ponownie spadła, co okazało się zaskoczeniem dla ekonomistów. Dobre dane z gospodarki nie wpłynęły jednak na sytuację złotego na rynku walutowym.

 

GUS podał dziś, że bezrobocie spadło w listopadzie z 6,6% do 6,5%. Spadek jest o tyle zaskakujący, że ekonomiści prognozowali, że bezrobocie utrzyma się na poziomie 6,6%. Na taki stan wskazywało również wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dodatkowo, listopad jest miesiącem, w którym spadki bezrobocia zazwyczaj wyhamowują, przed sezonowym wzrostem bezrobocia w grudniu i styczniu.

 

Bezrobocie w Polsce

bezrobocie

 

Stopa bezrobocia w listopadzie okazała się o 2,1 punktu procentowego niższa niż w szczycie ze stycznia tego roku i o 1,7 punktu procentowego niższa niż w listopadzie ubiegłego roku. Jest to również najniższa stopa bezrobocia od grudnia 1990 roku, a więc od niemal 27 lat.

Podobnie jak w ubiegłym roku, bezrobocie na koniec roku powinna znajdować się na niższym poziomie niż zakładany w ustawie budżetowej cel rządu. W tym roku ten cel to stopa bezrobocia na poziomie 7,2%.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk