• Odbierz prezent
bezrobocie stopa bezrobocia

23 grudnia GUS podał dane dotyczące bezrobocia w listopadzie. Stopa bezrobocia nieco wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak i tak jest niższa niż przed rokiem. Rok 2019 jest rokiem rekordowo niskiego poziomu bezrobocia od niemal 30 lat.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1%. Była ona wyższa niż w październiku, kiedy osiągnęła rekordowo niski poziom 5,0%. Dla porównania w 2018 r. stopa bezrobocia wynosiła 5,7%.

Wynik ten jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), podanymi na początku grudnia. Pod koniec listopada także analitycy szacowali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,1%.

W listopadzie liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 849,6 tys. wobec 840,5 tys. osób w październiku. Pod tym względem jest nawet lepiej niż oczekiwało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zamiast spodziewanego wzrostu liczby bezrobotnych w listopadzie o 10,2 tys., przybyło tylko 9,1 tys. zarejestrowanych osób.

Według analityków wzrost stopy bezrobocia pod koniec roku jest zjawiskiem typowym dla polskiego rynku pracy, gdyż w tym okresie jest mniej prac sezonowych.

Rok 2019 przechodzi do historii jako rok rekordowo niskiego poziomu bezrobocia od niemal 30 lat.

Czytaj także: GUS: Bezrobocie najniższe od niemal trzech dekad

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek 27 listopada dane dotyczące stopy bezrobocia w październiku. Okazały się one najlepsze od niemal trzech dekad, osiągając najniższy poziom od 1990 r. Bezrobocie wg GUS wyniosło w zezzłym miesiącu zaledwie 5%.   Jak wynika z danych opublikowanych prze.. Czytaj
GUS: Bezrobocie najniższe od niemal trzech dekad

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk