• Odbierz prezent
Bezrobocie w czerwcu wyższe niż w maju, zaś liczba zarejestrowanych w Urzędach Pracy nie oddaje skali problemu

W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w czerwcu. Okazały się one zgodne z wcześniejszymi prognozami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Pieniężnej - w zeszłym miesiącu bezrobocie nieznacznie wzrosło w stosunku do maja i wyniosło 6,1%.

 

Jak wynika z danych GUS, stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1%, wobec równych 6% w maju. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w zeszłym miesiącu o 14,8 tys. osób m/m (do 1 026 500, w porównaniu do 1 011 700 w maju). Jest to odczyt zgodny z oczekiwaniami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Pieniężnej i jednocześnie niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się bezrobocia na poziomie 6,3%.

Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia w Polsce spadała systematycznie od początku 2013 r. (z poziomu ponad 14%), osiągając historyczne minimum w październiku zeszłego roku, na poziomie równych 5%. W maju bezrobocie wyniosło 6%, w kwietniu było to 5,8%, zaś w marcu 5,4%.

W czerwcu 2019 r. stopa bezrobocia wyniosła zaś 5,3%.

 

Wg raportu Diagnoza+ przygotowanego przez niezależnych analityków, dane na temat bezrobocia rejestrowanego nie są wymierne, ponieważ opierają się na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Autorzy raportu twierdzą zaś, że w czerwcu mniej niż jedna piąta osób zidentyfikowanych jako bezrobotne zarejestrowało się w urzędzie pracy, stąd też stopa bezrobocia rejestrowanego niedoszacowuje skali problemu.

Czytaj także: Produkcja wzrosła, ale na huraoptymizm za wcześnie

W świetle dzisiejszej informacji GUS, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,5% r/r oraz 13,9% m/m. Komentarz dr Sonii Buchholtz, ekspertki Konfederacji Lewiatan Odsezonowanie wskaźników przynosi korektę do poziomów -4,9% r/r oraz +9,7% m/m. Potwierdza to dominującą w gospodarce .. Czytaj
Produkcja wzrosła, ale na huraoptymizm za wcześnie

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk