• Odbierz prezent
bezrobocie

W ostatnim czasie przedstawiono szacunkowe dane dotyczące bezrobocia w czerwcu. Według oficjalnych statystyk, z każdym miesiącem jest coraz lepiej. W czerwcu miał miejsce kolejny rekord, gdyż wskaźnik bezrobocia osiągnął poziom najniższy od 28 lat.

 

Według informacji PAP, 4 lipca w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło najnowsze szacunki dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Stanisław Szwed poinformował, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,3%. Jest niższa o 0,1% niż miesiąc wcześniej.

W ostatnim czasie stopa bezrobocia rejestrowanego obniża się z każdym kolejnym miesiącem. Według danych GUS, w kwietniu 2019 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy wyniosła 938,3 tys. W maju w Urzędach Pracy było zarejestrowanych już tylko 906 tysięcy osób.

Jak informuje PAP, wiceminister podkreślił, że na przestrzeni ostatnich 28 lat wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu jak obecnie. Wiceminister dodał, że „jest duży wybór ofert pracy i to cieszy”. Pracodawcy bowiem w czerwcu zgłosili 101,9 tys. ofert pracy i aktywizacji zawodowej.

Czytaj także: Bezrobocie – tak dobrze jeszcze nie było! Poznaj najnowsze dane GUS

27 maja GUS podał najnowsze dane o bezrobociu. Były one jeszcze lepsze niż w marcu. W niektórych regionach jednak poziom bezrobocia nadal jest wysoki.   Według danych GUS, stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu 2019 r. wyniosła 5,6% wobec 5,9 w marcu. Było to zgodne z szacunkami Ministerstwa Rodziny.. Czytaj
Bezrobocie – tak dobrze jeszcze nie było! Poznaj najnowsze dane GUS

 

Czy naprawdę jest tak dobrze?

Warto jednak zwrócić uwagę, że lepiej podejść do oficjalnych danych dotyczących bezrobocia z dużym dystansem. O tej porze roku wiele ofert może dotyczyć jedynie prac sezonowych. Natomiast staże, chociaż mogą stanowić cenne źródło doświadczenia zawodowego dla młodych ludzi, kończą się po upływie kilku miesięcy i niekoniecznie owocują dalszym zatrudnieniem. Nie bez znaczenia jest także fakt, że oficjalne statystyki nie odzwierciedlają bezrobocia ukrytego, na które w pewnej mierze składają się osoby, którym nie „opłaca się” rejestrować w Urzędzie Pracy z różnych względów. Jeśli mają one możliwość skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego innych członków rodziny, raczej skorzystają z tej opcji. Są to m. in. osoby zniechęcone długoletnim bezowocnym poszukiwaniem pracy.

Czytaj także: Ubóstwo w Polsce rośnie. Najnowsze dane nie napełniają optymizmem

W ostatnim czasie GUS przedstawił dane dotyczące ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2018 r. Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest wzrost liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie.   Co roku GUS publikuje dane dotyczące ubóstwa ekonomicznego. Według najnowszych danych, wzrósł odsetek osób żyjących .. Czytaj
Ubóstwo w Polsce rośnie. Najnowsze dane nie napełniają optymizmem


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk