• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce

GUS potwierdził dziś wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat spadku bezrobocia. Stopa bezrobocia osiągnęła we wrześniu najniższą wartość od stycznia 1991 roku. Na duży spadek bezrobocia w ubiegłym miesiącu wpływ miało przywrócenie niższego wieku emerytalnego.

 

GUS podał dziś, że bezrobocie spadło w październiku z 6,8% do 6,6%. Jest więc o 2 punkty procentowe niższe niż w tegorocznym szczycie ze stycznia i o 1,6 p.p. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W 2017 roku bezrobocie spada z miesiąca na miesiąc przez prawie cały rok – wyjątkiem był lipiec, gdy stopa bezrobocia niespodziewanie utrzymała się na poziomie z czerwca. Październik i listopad, z racji cykliczności polskiego rynku pracy, to miesiące, w których spadki bezrobocia zazwyczaj wyhamowują. Możemy więc spodziewać się, że w najbliższym miesiącach bezrobocie nieco wzrośnie, choć zakładany przez rząd cel na poziomie 7,2% jest raczej niezagrożony.

 

Stopa bezrobocia

bezrobocie

 

Październik to miesiąc, w którym przywrócony został niższy wiek emerytalny. Ten fakt miał zapewne duży wpływ na skalę spadku bezrobocia w ubiegłym miesiącu. Trudno jednak oszacować jak duży, przy czym był to mimo wszystko czynnik jednorazowy. Według ZUS, wniosek o emeryturę wynikającą z obniżenia wieku emerytalnego, złożyło we wrześniu 224 tys. osób, z czego 65% to osoby bierne zawodowo.

 

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk