• Sklep
 • Odbierz prezent
Bezpieczne przystanie - gdzie warto było lokować kapitał na początku 2016 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie aktywa inwestycyjne były najbardziej atrakcyjne na początku 2016 roku

To był fatalny początek roku dla większości ryzykownych aktywów czego najlepszym przykładem są spadki notowań głównych indeksów giełdowych. Analitycy Citigroup stwierdzili w ubiegłym miesiącu, że globalna gospodarka jest uwięziona w "spirali śmierci", która może doprowadzić do pojawienia się do poważnej bessy na rynku kapitałowym.

 

W związku z rosnącą awersją do ryzyka inwestorzy kierują kapitał w stronę tzw. "bezpiecznych przystani". Serwis CNBC przygotował listę rynków, które w początkowym okresie 2016 roku opierały się globalnym spadkowym sentymentom. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

 

 1. Złoto - rynek złota od dawna przyciąga inwestorów szukających bezpiecznej inwestycji w kryzysowych czasach. W pierwszych dwóch miesiącach cena kruszcu na rynku spot wzrosła o 16%.
 2. Słowacja - niewielu analityków śledzi słowacki indeks SAX ze względu na niewielki wolumen obrotów i niską kapitalizację rynkową. Od początku roku indeks słowackiej giełdy zyskał 9%.
 3. Biotika - akcje spółki branży technologicznej wzrosły w tym roku o 44%. To między innymi właśnie ta spółka pozwoliła słowackiemu indeksowi SAX na tak dobry start 2016 roku.
 4. Newmont Mining Corporation - amerykańska spółka należąca do indeksu S&P500 zanotowała wzrost cen akcji o 40% od początku roku. Spółka jest jednym z największych światowych producentów złota.
 5. Glencore - kolejna spółka surowcowa, tym razem notowana w Londynie. Od początku roku jej akcje zyskują 42% pomimo słabości rynku surowców.
 6. Michael Kors - producent torebek znalazł się w zestawieniu dzięki temu, że jego akcje zwyżkują od początku roku o 41%. Za wzrost ten odpowiada głównie sesja z 2 lutego, kiedy po opublikowaniu sprawozdania za 2015 roku kurs akcji wystrzelił o 20%.
 7. Giełda w Tajwanie (SET) - pomimo tego, że większość globalnych indeksów giełdowych silnie zniżkuje, a w Azji część rynków już znajduje się w fazie bessy giełda w Tajwanie zyskuje 4,3%.
 8. Jen japoński - pomimo ujemnej stopy procentowej w Japonii jen silnie umacniał się, zwłaszcza w lutym. W stosunku do dolara japońska waluta umocniła się o niemal 6%.
 9. Obligacje rządowe - aktywa te od zawsze były traktowane jako bezpieczne. W Japonii inwestorzy kupują obligacje 10-letnie nawet pomimo ich ujemnej rentowności.
 10. Jiangsu Jingshen Salt & Chemical Industry Co Ltd - spółka branży chemicznej notowana w Chinach zyskuje nawet pomimo tego, że indeks Shanghai Composite stracił w tym roku 20%. Od swojego startu giełdowego na początku roku akcje spółki zyskały 250%.

 

Źródło informacji CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk