• Odbierz prezent
Beżowa księga zapowiada gorszy raport non farm payroll w USA?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
Z artykułu dowiesz się:

  • o bieżącej sytuacji amerykańskiej gospodarki,
  • czy raport ADP sprostał stawianym oczekiwaniom.

Większość okręgów Rezerwy Federalnej zanotowało skromny lub umiarkowany wzrost gospodarczy w porównaniu do poprzedniego okresu. Cztery zanotowały niewielki lub brak wzrostu a wśród pięciu aktywność gospodarcza utrzymała się poniżej poziomów sprzed pandemii w niektórych sektorach. W Filadelfii oraz trzech okręgach środkowo- zachodnich aktywność zaczęła spowalniać od początku listopada, czyli od momentu wzrostu liczby przypadków Covid-19. Raport pokazał wyższy niż średni wzrost produkcji, dystrybucji, logistyki, budownictwa mieszkalnego i sprzedaży domów na rynku wtórnym. W wielu okręgach sektor bankowy zanotował gorsze wyniki wśród kredytów na pożyczki komercyjne w sektorze handlu detalicznego, rekreacji i hotelarstwa. Większość okręgów poinformowała o pozytywnych prognozach dla firm jednak optymizm przygasł- z powodu nowej fali zakażeń, nałożonych ograniczeń w poszczególnych stanach oraz wygasających zasiłkach dla bezrobotnych.  

Wszystkie okręgi zanotowały wzrost zatrudnienia, jednak tempo było w najlepszym przypadku powolne, a ożywienie niekompletne. Pracodawcy nadal zgłaszają problemy z pozyskiwaniu i zatrzymaniu pracowników. Gwałtowny wzrost liczby zakażeń na Covid-19 spowodował zamknięcie wielu szkół oraz innych zakładów pracy, co jeszcze bardziej pogarsza problemy z podażą pracy. Największym problemem pozostaje zapewnienie opieki nad dziećmi, zwłaszcza u kobiet, które preferują elastyczny harmonogram pracy. W kilku okręgach poziom zatrudniania w okresie zimowym może jeszcze spaść, zanim ulegnie poprawie. Pomimo trudności z zatrudnieniem w większości okręgów płace wzrosły w niewielkim lub umiarkowanym tempie.

W większości okręgów firmy zanotowały umiarkowany wzrost cen. Covid-19 powoduje ciągłe zakłócenia i opóźnienia wśród producentów i spedytorów z małą liczbą pracowników, co w konsekwencji wpływa na większe koszty transportu, a te z kolei przenoszone są na kupujących.

Podsumowanie

Ożywienie gospodarcze w USA jest widoczne, ale w wielu okręgach zaczyna spowalniać. Kolejne restrykcje wprowadzane w niektórych stanach mogą negatywnie wpłynąć na przyszłe dane. Okres zimowy, może być kolejnym czynnikiem wpływającym na wyższe bezrobocie i słabsze wskaźniki makroekonomiczne. W tym tygodniu raport ADP nie sprostał oczekiwaniom rynkowym i pokazał aż o 126 tys. mniej nowych miejsc pracy, co jest trzecim pod rząd negatywnym odczytem. W piątek rynek również zakłada spadek NFP z 638 tys. do 500 tys. 

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk