• Odbierz prezent
Bez szału i zaskoczenia - PGNiG z wynikami finansowymi za II kwartał

Grupa PGNiG opublikowała w czwartek 22 sierpnia wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 r. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, skonsolidowany zysk netto spółki spadł o 65% w ujęciu rocznym, jednak skonsolidowane przychody okazały się wyższe niż w drugim kwartale zeszłego roku. Na znacznie niższy zysk spółki wpływ miały odpisy aktualizujące majątek trwały.

 

PGNiG osiągnęło w drugim kwartale 248 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, wobec 704 mln złotych netto rok wcześniej. Zysk EBITDA wyniósł 961 mln złotych, wobec 1,63 mld w drugim kwartale zeszłego roku. Przychody wyniosły 8,28 mld złotych, w porównaniu do 7,64 mld złotych rok wcześniej, co jest wzrostem o ponad 8%.

Jak wynika z komunikatu spółki, na znaczny spadek zysku netto wpływ miały m.in. odpisy aktualizujące majątek trwały - w pierwszym półroczu ich łączna wartość wyniosła 222 mln złotych. Dla porównania, w pierwszym półroczu zeszłego roku powiększyły one EBITDA PGNiG o ponad 312 mln złotych.

W drugim kwartale wzrosły także koszty operacyjne spółki, przekraczając 7,3 mld złotych, wobec 6 mld złotych rok wcześniej.

Drugi kwartał był wyjątkowo trudny dla spółki ze względu na czynniki sezonowe, w tym również spadające notowania gazu ziemnego.

 

Grupa PGNiG nie wykluczyła również, że podobnie jak w zeszłym roku, może wypłacić zaliczkę na poczet przyszłej dywidendy z zysków osiągniętych w 2019 r. Dywidenda z zysku za zeszły rk wyniosła łącznie 18 gr na akcję.

 

Na czwartkowej sesji notowania PGNiG wynoszą 4,8020 PLN za akcję, co jest minimalnym spadkiem (-0,17%).

Czytaj także: PGNiG z szacunkowym zyskiem 1,06 mld zł. Co wpłynęło na wyniki spółki?

29 kwietnia spółka PGNiG przedstawiła szacunkowe wyniki za 1 kwartał 2019 r. Co miało wpływ na wyniki spółki?   29 kwietnia po zakończeniu sesji na GPW, spółka PGNiG opublikowała wstępne wyniki za 1 kwartał 2019 r. W ujęciu skonsolidowanym przychody wyniosły 14,34 mld zł wobec 13,25 mld zł w analo.. Czytaj
PGNiG z szacunkowym zyskiem 1,06 mld zł. Co wpłynęło na wyniki spółki?

 

Notowania: Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PGN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk