• Odbierz prezent
Beta ETF WIG20Lev - rusza pierwszy w historii lewarowany fundusz notowany na warszawskiej giełdzie

Oferta polskich funduszy notowanych na giełdzie od kilku miesięcy systematycznie się powiększa. Na wtorkowej sesji 25 lutego swój debiut będzie miał czwarty już ETF od Beta Securities i Agio Funds, tym razem zapewniający ekspozycję na indeks WIG20 Lev. Będzie to pierwszy fundusz notowany na giełdzie z dźwignią finansową na warszawskim parkiecie.

 

Kolejny polski ETF na warszawskim parkiecie zapewnia ekspozycję na indeks WIG20 Lev, czyli indeks pochodny WIG20, zapewniający dźwignię finansową na poziomie 2:1. Beta ETF WIG20Lev oferowany jest przez Dom Maklerski BOŚ Banku, zaś jego zarządzaniem zajmą się Beta Securities oraz Agio Funds. Opłata za zarządzanie funduszem, podobnie jak w przypadku Beta ETF WIG20Short została ustalona na poziomie 2% rocznie.

 

Opisywany ETF ma za zadanie odwzorowywać dzienną stopę zwrotu WIG20 z dwukrotna dźwignią finansową, przy zachowaniu replikacji fizycznej na poziomie przynajmniej 50% wartości portfela. Instrument skierowany jest dla konsumentów z niską awersją do ryzyka, zaś zalecany czas utrzymywania pozycji to 1 dzień.

 

Mało popularny indeks WIG20Lev jest pochodną czołowego polskiego indeksu giełdowego, obliczanym od 4 maja 2009 r. Dwukrotna dźwignia oznacza podwojenie stopy zwrotu w przypadku wzrostów, jak i dwukrotne zwiększenie strat w przypadku spadków.

 

Dotychczas na warszawskim parkiecie notowane były trzy fundusze indeksowe od Beta Securities i Agio Funds: na WIG20TR, mWIG40TR oraz wprowadzony do obrotu pod koniec listopada zeszłego roku ETF na indeks WIG20 Short.

Czytaj także: Zarabianie na spadkach polskich blue chipów łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dziś debiutuje ETF na indeks WIG20Short

W środę 27 listopada na warszawskim parkiecie debiutuje trzeci już fundusz notowany na giełdzie od Beta Securities, tym razem na mało popularny indeks WIG20 Short, będący negatywem indeksu dwudziestu czołowych spółek z GPW.   Nowy ETF o nazwie BETA ETF WIG20Short pozwala na zajęcie krótkiej pozyc.. Czytaj
Zarabianie na spadkach polskich blue chipów łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dziś debiutuje ETF na indeks WIG20Short

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk