Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,22%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 830,31+0,18%
S&P 5005 250,39+0,04%
ROPA BRENT86,90+1,40%
ROPA WTI83,01+1,58%
ZŁOTO2 220,43+1,31%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bessy i potencjalni super-wygrani - efekt dyspozycji w praktyce

Trystero | 10:50 08 kwiecień 2022
Bessy i potencjalni super-wygrani - efekt dyspozycji w praktyce
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jednym z nisko wiszących owoców w aktywnym inwestowaniu jest poświęcanie większej uwagi procesowi decyzyjnemu związanemu ze sprzedawaniem, zamykaniem pozycji. Istnieją przesłanki by zakładać, że zarówno indywidualni jak i instytucjonalni inwestorzy poświęcają więcej uwagi wyborowi spółek do portfela niż decyzji o zamknięciu pozycji z portfela. Badacze pokazali na przykład, że instytucjonalni inwestorzy korzystają z prostej heurystyki przy sprzedaży akcji z portfela. Sprzedają pozycje o ekstremalnych stopach zwrotu: te, które najmocniej zyskały i te, które najmocniej straciły. Badacze pokazali także, że takie podejście jest nieskuteczne – przegrywa z losowym sprzedawaniem pozycji z portfela.

Ważnym zagadnieniem w dziedzinie zamykania pozycji jest także efekt dyspozycji czyli tendencja do sprzedawania spółek, na których inwestor notuje zysk i przetrzymywania w portfelu spółek, na których inwestor notuje stratę. Sprzedawanie wygranych i przetrzymywanie przegranych. Efekt dyspozycji to jedna z lepiej zbadanych tendencji w inwestowaniu. W XXI wieku opublikowano kilkanaście badań tego zagadnienia. 

Autorzy najnowszego z tych badań, Sabine Bernard, Benjamin Loos i Martin Weber, zauważyli, że większość z poprzednich analiz korzystała z baz danych, które nie obejmowały całych rynkowych cykli koniunkturalnych. Co więcej, duża część baz danych obejmowała niemal wyłącznie okres hossy. 

Badanie The Disposition Effect in Boom and Bust Markets wypełnia tę lukę bo obejmuje rachunki niemal 100 tysięcy indywidualnych niemieckich inwestorów w okresie 2001-2015. Zakres badania obejmuje więc trzy duże rynki niedźwiedzia: bessą po bańce technologicznej, bessę po globalnym kryzysie finansowym i spadki w trakcie europejskiego kryzysu zadłużeniowego. Autorzy badania chcieli sprawdzić czy efekt dyspozycji wygląda inaczej w trakcie hossy a inaczej w trakcie bessy.

Reklama

Poniższy wykres jest dobrym podsumowaniem głównego zagadnienia badania. Pokazuje skłonność do zamknięcia pozycji notujących straty (lewa strona) i notujących zyski (prawa strona) w okresie hossy (przerywana linia) i w okresie bessy (ciągła linia):

Za Sabine Bernard, Benjamin Loos i Martin Weber

 

Jak widać w okresie spadków zwiększa się skłonność do sprzedawania. Jednak w przypadku pozycji notujących stratę efekt jest bardzo mały. Efekt staje się wyraźny w przypadku pozycji notujących zyski.

Tak więc efekt dyspozycji istotnie się zwiększa w trakcie rynków niedźwiedzia ale dzieje się tak niemal wyłącznie dlatego, że istotnie zwiększa się skłonność inwestorów do realizowania zysków na „wygranych pozycjach”. Badacze pokazali, że ta skłonność gwałtownie idzie w górę dla wszystkich zyskownych pozycji: zarówno tych na niewielkim zysku jak i tych na dużym zysku.

Reklama

Nie jest trudno znaleźć wyjaśnienie zaobserwowanej tendencji. W trakcie spadków na rynku z reguły zwiększa się u inwestorów awersja do ryzyka co zapewne zwiększa skłonność do „ściągania zysków ze stołu”. Zmieniają się, na bardziej negatywne, opinie inwestorów o rynku. Po pierwsze dlatego, że funkcjonują w pesymistycznym otoczeniu informacyjnym. Po drugie dlatego, że większość inwestorów ekstrapoluje relatywnie niedawną przeszłość więc po okresie spadków spodziewa się słabego zachowania rynku. Trudniej jest wyjaśnić dlaczego wspomniane czynniki zdecydowanie słabiej (ledwo zauważalnie) wpływają na chęć zamykania stratnych pozycji.

Moim zdaniem warto rozważyć wyniki tych badań w kontekście super-wygranych spółek, super-zwycięzców. Spółek, których obecność w portfelu może diametralnie odmienić jego wyniki (tak jak obecność Mercatora zrobiła z niektórymi portfelami w 2020 roku albo obecność Tesli zrobiła z niektórymi portfelami w ostatnich 5 latach). Z badań wyłania się wniosek, że bessy czy gwałtowne korekty (na przykład takie jak ta z przełomu lutego i marca 2022 albo ta z marca 2020) są dużym wyzwaniem w kwestii utrzymania tych spółek w portfelu. 

Być może przygotowanie inwestora na bessy czy gwałtowne spadki obejmuje utrzymywanie na tyle niskiej ekspozycji na ryzyko, która pozwoli mu utrzymać najbardziej perspektywiczne pozycje (pozycje, co do których ma największą pewność) w okresie rynkowego tumultu. W okresie rynkowej paniki bardzo łatwo jest wyrzucić z portfela dobrą spółkę, zwłaszcza jeśli mamy na niej zysk, i możemy sobie zracjonalizować tę paniczną sprzedaż „zaksięgowaniem zysków”.

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi bossa

Reklama


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Trystero null

Trystero

Dołączył do blogerów bossy w październiku 2011 r.  Inwestuje na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. Przed przejściem do bossy prowadził blog “Trystero”, który zdobył niemałą popularność wśród inwestorów. O czym pisze na blogu?


Tematy

jak grać na giełdzie Gra na giełdzie dla początkujących gra na giełdzie granie na giełdzie jak zacząć grać na giełdzie gra na giełdzie gta v grać na giełdzie jak grać na giełdzie kryptowalut jak grać na spadki na giełdzieefekt dyspozycji inwestowanie a giełdzie gdzie grać na giełdzie jak grać na giełdzie krok po kroku gta 5 gra na giełdzie gra na giełdzie gta 5 jak zacząć grać na giełdzie krok po kroku gta v gra na giełdzie gra na giełdzie podstawy gra na giełdzie jak zacząć jak grać na giełdzie - forum czy warto grać na giełdzie jak grać na giełdzie gta 5 na czym polega gra na giełdzie gra na giełdzie online gta 5 jak grać na giełdzie jak grać na amerykańskiej giełdzie na jakiej giełdzie grać jak grać na giełdzie książka jak sie gra na giełdzie jak zacząć grać na giełdzie kryptowalut gta v jak grać na giełdzie granie na giełdzie jak zacząć efekt dyspozycji w finansach behawioralnych jak grać na giełdzie bitcoin kto może grać na giełdzie gdzie grać na giełdzie online automatyczna gra na giełdzie gta v granie na giełdzie jak grać na giełdzie amerykańskiej gra na giełdzie symulator wirtualna gra na giełdzie jak grać na giełdzie papierów wartościowych jak nauczyć się grać na giełdzie gra na giełdzie kryptowalut gra na giełdzie aplikacje gra na giełdzie a działalność gospodarcza granie na giełdzie a działalność gospodarcza jak grać na giełdzie przez internet gra na giełdzie demo jak grać na giełdzie żeby zarobić
Reklama

Czytaj dalej