• Odbierz prezent
Bernard Arnault - król luksusu najbogatszy w Europie

Po raz kolejny zaktualizowano listę najbogatszych Europejczyków. W październiku ubiegłego roku tytuł ten przypadł twórcy Zary i Grupy Inditex – Amancio Ortedze. Tym razem, odzieżowy król został zdetronizowany przez kolegę z rodzimej branży, choć reprezentującego bardziej luksusowe i bardziej zdywersyfikowane marki. Najbogatszym człowiekiem w Europie jest obecnie Francuz Bernard Arnault – CEO Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH). Jak widać, w Europie prym wiodą właściciele marek modowych.

 

Kim jest Bernard Arnault?

Obecnie to najbogatszy człowiek w Europie i czwarty na świecie (według Bloomberg Millionaires Index). Od 1989 roku, Arnault jest szefem luksusowego koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH). Zanim został CEO koncernu, od początku obecny był w sferze francuskiego biznesu, wywodził się także z rodziny biznesmenów i inwestorów. Choć trudno znaleźć połączenie między jego inżynierskim wykształceniem a marką, która wśród kobiet na całym świecie wzbudza zachwyt, to nic nie stanęło na przeszkodzie, by Arnault stał się szefem koncernu. Bernarda nazywa się królem luksusu. Nic dziwnego, Louis Vuitton to dla wielu symbol bogactwa, klasy i wysokiego statusu społecznego. Jego przygoda z luksusowym domem mody rozpoczęła się wraz z zakupem licznych akcji Louis Vuitton. Aranult stał się głównym udziałowcem marki. Dokładnie w 1989 roku stał się właścicielem Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH).

 

Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH)

Szef najbardziej luksusowego koncernu jest właścicielem innych, pożądanych przez kobiety na całym świecie marek. Wśród nich: Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Moet & Chandon Hennessy, Kenzo, Marc Jacobs. LVMH to nie tylko odzież, ale inne dobra luksusowe jak: kosmetyki, perfumy, biżuteria, a nawet alkohole. LVMH to spółka również wchodząca w skład francuskiego indeksu CAC 40. Obecnie LVMH prowadzi 70 tzw. domów, które oferują dobra z wyżej wymienionych sektorów. Błędem byłoby określenie, że należący do Arnaulta koncern produkuje jedynie dobra przeznaczone dla kobiet. Choć zazwyczaj słysząc pierwszy człon nazwy koncernu – Louis Vuitton widzimy obraz luksusowych damskich torebek.

 

Król luksusu

Nie bez powodu Bernarda Arnault nazywa się królem luksusu. W zeszłym roku dokonał bardzo owocnej i trafnej inwestycji. Kupił udziały w domu mody Christian Dior warte 12 mld dolarów. Od tamtego czasu jego majątek urósł o kolejne 20 mld złotych. Od zeszłego roku akcje Diora zyskały na wartości. W tym samym okresie w ubiegłym roku cena jednej akcji Diora to 222 euro, dziś wartość jednej akcji to 329,60 euro.

Christian Dior

FXMAG biznes bernard arnault - król luksusu najbogatszy w europie ranking bloomberg bernard arnault lvmh dior 1

 

Najbogatszy Europejczyk

Bernard Arnault zdetronizował właściciela Inditexu – Amancio Ortegę. Majątek Arnaulta szacuje się na 70,7 mld dolarów, wówczas gdy wartość majątku Ortegi to 70,1 mld dolarów. Na piedestał najbogatszego w Europie Bernarda wzniósł zakup akcji Diora. Mówi się także, że Francuz zyskał na sporze handlowym USA z Chinami, podczas gdy jego konkurent Ortega stracił na tym. Arnault jest tak bogaty, że mógłby kupić na 1600 ton złota. Nic dziwnego, że znalazł się na czwartym miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie. Wobec tego, mało istotnym faktem wydaje się bycie najbogatszym Francuzem.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk