• Odbierz prezent
Belka nie zostanie szefem EBOR
Z artykułu dowiesz się:

- Kto został wybrany na szefa EBOR

Marek Belka nie zostanie jednak szefem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W tajnym głosowaniu, decyzją Rady Gubernatorów, na szefa instytucji został wybrany Brytyjczyk Sum Chakrabarti. Tym samym zachował on swoje stanowisko na kolejną 4-letnią kadencję.

 

Marek Belka, który w czerwcu kończy kadencję na stanowisku szefa Narodowego Banku Polskiego był drugim kandydatem na stanowisko szefa EBOR. Mimo poparcia ze strony polskiego rządu nie udało mu się jednak zwyciężyć w głosowaniu.

Pomysł zgłoszenia Marka Belki jako kandydata na szefa EBOR wyszedł od Niemców co miało wzmocnić jego kandydaturę. Chakrabati - Brytyjczyk z hinduskimi korzeniami - oprócz poparcia Wielkiej Brytanii zdobył głosy wielu kluczowych stolic, w tym Francji, co zaważyło na jego zwycięstwie.

 

Chakrabati wśród planów na najbliższe 4 lata wymienił m.in. kontynuowanie wsparcia Ukrainy i Grecji, zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu migracyjnego oraz inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne. Chakrabati zamierza również troszczyć się o zachowanie ratingu AAA (najwyższy), jakim cieszy się Bank.

 

FXMAG forex belka nie zostanie szefem ebor 1

 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development) porównując do innych ważnych graczy światowego systemu finansowego to stosunkowo młoda instytucja. Została ona bowiem utworzona podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w dniach 8-9 grudnia 1989 roku. Jej główną misją tej instytucji jest promowanie rozwoju sektora prywatnego w państwach urzeczywistniających zasady demokracji wielopartyjnej. W związku z tym zapewnienie rozwoju demokracji oraz poszanowania praw człowieka są warunkiem koniecznym udzielenia pomocy przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk