• Odbierz prezent
Będzie dużo więcej zakażeń koronawirusem niż prognozowano!

Nowe dane spływające do ExMetrix na temat rozwoju epidemii w poszczególnych krajach, pozwoliły na doprecyzowanie modelu z którego wynika, że maksymalna ilość wykrytych zakażeń wzrośnie z ok 10 tys. do 12 tys. Bez zmian pozostaje 25 kwietnia jako data kiedy powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej. Jednocześnie pozytywna informacja jest taka, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 20.5 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji. Taka tendencja od kilku dni utrzymuje się w Czechach.

koronawirus w Polsce

"Z naszych analiz od początku jasno wynika, że kluczowych czynnikiem wpływających na liczbę zarażeń jest ścisłe przestrzeganie przyjętych ograniczeń" – twierdzi Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix.

Jednocześnie spółka ExMetrix prowadzi analizy dla innych krajów, z których wynika, że rozwój epidemii oraz ilość zgonów wywołanych wirusem jest najbardziej skorelowana ilością ludzi w poszczególnych grupach wiekowych oraz ze wskaźnikami otyłości.

„Włochy i Hiszpania są krajami z dużym odsetkiem osób starszych. Wielka Brytania i USA są bardziej otyłe" – mówi Ryszard Łukoś.

Wg danych Banku Światowego prawie 37% kobiet i 35% mężczyzn w USA cierpi z powodu nadwagi. W Chinach to odpowiednio 6,5% i 5,9%. Pomimo tego, że społeczeństwo amerykańskie wydaje się stosunkowo młode (jedynie 3,9% populacji powyżej 80 roku życia, to i tak jest to 2 razy więcej niż w Chinach gdzie udział ludzi powyżej 80 lat to zaledwie 2%. W Hiszpanii to aż 6,1% a we Włoszech 7%.

Jak te dane wyglądają w Polsce?

Otyłość kobiety: 22.2%

Otyłość mężczyźni: 23.7%

Nadwaga (bez rozróżniania płci): 58.3%

Osoby 80 plus: 4,4%

Średnia wieku w latach: 42.2

Plasujemy się więc gdzieś pośrodku.

Prognozowane i rzeczywiste dzienne przyrosty liczby zakażeń:

koronawirus 2

Dotychczasowa realizacja oraz prognoza na kolejny dzień znajduje się w poniższej tabeli:

koronawirus - prognozy

 


ExMetrix

ExMetrix to platforma do modelowania i prognozowania: procesów gospodarczych i rynkowych procesów demograficznych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk