• Odbierz prezent
Będzie ciężko, ale i tak lepiej niż u innych - Ministerstwo Finansów chwali się prognozami Komisji Europejskiej

W środę 6 maja Komisja Europejska opublikowała swoje prognozy gospodarcze na najbliższe miesiące dla krajów członkowskich. Jak nietrudno się domyślić, KE przewiduje że wszystkie kraje wchodzące w skład UE w 2020 r. doświadczą problemów gospodarczych. Z całego zestawienia mocno wyróżnia się Polska, która może przejść przez spowolnienie gospodarcze z najmniejszym spadkiem PKB w Europie.

 

Wg prognoz Komisji Europejskiej w 2020 r. PKB Unii Europejskiej spadnie o 7,4%. Na obecnym kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa najmocniej ucierpią kraje południa Europy, takie jak: Grecja (-9,7%), Włochy (-9,5%), czy Hiszpania (-9,4%). W 2020 r. Mocny spadek PKB zanotują również Francja (-8,2%) oraz Niemcy (-6,5%). W zestawieniu najlepiej wypadła Polska, której PKB wg prognoz KE ma spaść w tym roku o zaledwie 4,3%.

KE przewiduje, że w 2021 r. PKB we wszystkich krajach członkowskich wróci do wzrostów, w Polsce dynamika nie będzie jednak tak duża jak w innych krajach i wyniesie 4,1%.

Prognozowane bezrobocie w Polsce w 2020 r. to 7,5%, w kolejnym roku ma ono spaść do 5,3%.

KE przewiduje, że inflacja w tym roku wyniesie w Polsce 2,5% (tyle, ile cel inflacyjny NBP) i w 2021 r. wzrośnie do 2,8%.

 

FXMAG biznes będzie ciężko, ale i tak lepiej niż u innych - ministerstwo finansów chwali się prognozami komisji europejskiej komisja europejska  ministerstwo finansów  pkb  bezrobocie  tarcza antykryzysowa 1

 

Prognozy KE bardzo szybko skomentowało Ministerstwo Finansów, które potwierdziło, że oczekuje iż recesja w Polsce będzie jedną z najmniej dotkliwych w Unii Europejskiej. Ministerstwo stwierdziło, że szykuje się na trudne czasy i znaczny wzrost deficytu, który wynika jednak z uruchomienia programów pomocowych w postaci Tarczy Antykryzysowej i Finansowej.

 

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów prognozowało, że PKB spadnie o 3,4% w 2020 r.

Czytaj także: 100 miliardów złotych na ratowanie przedsiębiorców i miejsc pracy. Rząd zaprezentował "Tarczę finansową dla firm"

Po zaprezentowaniu dwóch Tarczy Antykryzysowych rząd zapowiedział kolejny pakiet pomocowy, tym razem skierowany bezpośrednio do przedsiębiorców. Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej zaprezentował zupełnie nową „Tarczę finansową dla firm”, która kosztować będzie przynajmniej 10.. Czytaj
100 miliardów złotych na ratowanie przedsiębiorców i miejsc pracy. Rząd zaprezentował "Tarczę finansową dla firm"

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk