• Odbierz prezent
Bądź jak Warren Buffet w wieku 87 lat!

Jest dowodem na to, że marzenia małego chłopca, mogą stać się rzeczywistością, jeśli od najmłodszych lat konsekwentnie będzie dążyć się do celu. Kiedy jego rówieśnicy oglądali hollywoodzkie produkcje Disney’a, on jadł obiad z przedstawicielem nowojorskiej giełdy. Dziś obchodzi swoje 87. urodziny. Co w ciągu tak wielu lat udało się osiągnąć Warrenowi Buffetowi?

 

Chłopak z Nebraski

Choć Omaha od Nowego Jorku dzielą setki kilometrów, to mały Warren Buffet wiedział, że swoje życie powiąże ze światem wielkich finansów. Jak się okazało, nie były to marzenia na wyrost. Warren świetnie radził sobie z przedmiotami matematycznymi, liczenie było jego pasją. Zaledwie 10 letni Warren umówił się na lunch z przedstawicielem nowojorskiej giełdy. Był to przełomowy moment w życiu chłopaka z Nebraski. Po rozmowie z członkiem NYSE podjął decyzję o życiowych celach zawodowych. Od tej pory konsekwentnie dążył do spełnienia marzeń o karierze w świecie finansów. W wieku 11 lat kupił pierwsze akcje Cities Service Preferred, każda po 38$. Jako nastolatek doceniał wartość pieniądza i pracy. Roznosił gazety, a dzięki tej pracy zarabiał nawet 178$ miesięcznie, co na tamte czasy było pensją równą zarobkom niektórych nauczycieli. Od początku wiedział, jak ważne jest rozsądne oszczędzanie pieniędzy i mądre zarządzanie nimi. Inne prace takie jak czyszczenie samochodów, pozwoliły mu zgromadzić na koncie w wieku 16 lat aż 53 tys. USD.

 

Niedoceniony Buffet

Jak każdy młody człowiek, Buffet miał swojego idola. Od zawsze marzył o współpracy z samym Benjaminem Grahamem – inwestorem, który przetrwał „czarny czwartek” i zapaść na nowojorskiej giełdzie pod koniec lat 20. XX wieku. Buffet inspirował się jego książką –„Inteligentny Inwestor”.  Pierwsza aplikacja Buffeta została odrzucona przez Grahama, ponieważ Warren nie był… Żydem. Nieugięty Buffet w końcu dopiął swego i znalazł zatrudnienie u idola.

 

Za czym kryje się sukces?

Historia Warrena Buffeta, obecnie drugiego najbogatszego człowieka na świecie (wg listy Forbes), to pasmo sukcesów okupionych ciężką pracą, wytrwałością i głęboką pasją. Warren Buffet jest prezesem zarządu i zarówno właścicielem holdingu Berkshire Hathaway, założonego już w XIX wieku przez Oliviera Chace’a. Cena jednej akcji Berkshire to aż 268 090 $ (na dzień dzisiejszy). To dzięki stabilnej budowie kapitału, holding Buffeta od lat tak świetnie radzi sobie na giełdzie. Co więcej, akcje Berkshire nigdy nie podlegały splitom.

Warren Buffet jest ikoną sukcesywnego odnoszenia zysków i rozsądnego inwestowania. Co jest sekretem 87 - letniego miliardera? Warren mówi, że to proste, tajemnicą Poliszynela jest, że kluczem do sukcesu jest procent składany. Odpowiednio zastosowana metoda przyczynia się do pomnożenia kapitału. Warren Buffet przeanalizował kilka przykładów z historii, które są dowodem na to, że dziś wiele historycznych postaci mogłoby wygenerować miliardowe zyski dzięki procentowi składanemu.

 

Miliarder o ludzkiej twarzy

Jego majątek szacowany jest na 76,8 mld $. Forbes prognozuje, że wciąż będzie rósł. Mimo tak ogromnej sumy pieniędzy, nigdy nie obnosił się ze swoim majątkiem. Przez przyjaciół i rodzinę postrzegany jest jako skromna osoba. Nie jest to tylko opinia najbliższych. Warren Buffet wciąż mieszka w rodzinnym stanie – Nebraska, w domu, który kupił po ślubie. Nie stołuje się w najwykwintniejszych restauracjach, nie ma szofera. Warren jest częstym bywalcem McDonalda, do którego zresztą jeździ sam, niemalże każdego dnia. Miliarderzy nie muszą spijać nektaru, ani też rozkoszować się smakiem kawioru i ostryg. Warren jest miłośnikiem coca-coli i ciasteczek oreo.

 

Warren – filantrop

Wyrocznia z Omaha to dobroduszny filantrop. Nigdy nie wykorzystywał swojej pozycji, by kogoś zdegradować, lub by otaczać się wianuszkiem kobiet. Jego pierwsza żona Susan zmarła w 2004 roku, potem ożenił się ponownie w 2006 roku. Warren Buffet w swoim testamencie nie pozostawia swoim dzieciom majątku, gdyż twierdzi, że obowiązkiem rodziców jest dać dzieciom wychowanie i wykształcenie. 99% majątku pragnie przekazać na cele charytatywne. Swoje zarobki ofiarowuje na rzecz potrzebujących, wspiera fundacje Billa Gatesa i jego żony.

 

W ciągu 87 lat życia Warren Buffet zdziałał więcej niż nie jeden polityk, czy właściciel międzynarodowej firmy. Sprawdził się jako świetny inwestor na rynkach finansowych, ale także jako zwykły człowiek, który dzielił się swoim majątkiem, z tymi, których doświadczyło życie. Warren nigdy nie spoczął na laurach, jest wierny zasadom, które wpaja młodym inwestorom. Buffet nie myśli o emeryturze, wciąż jest aktywny. Jest jednym z najbardziej szanowanych ludzi w międzynarodowym środowisku finansowym.

Żeby lepiej poznać Warrena Buffeta, warto obejrzeć najnowszy film dokumentalny wyprodukowany przez BBC – „Becoming a Warren Buffet”.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk