• Odbierz prezent
Bardzo solidny luty w polskiej gospodarce
  • Sprzedaż detaliczna w górę o 6,5% r/r, nieco poniżej oczekiwań
  • W cenach stałych wzrost o solidne 5,6% r/r 
  • Wcześniej bardzo dobre dane o produkcji i z rynku pracy

Dane o sprzedaży pokazują

utrzymanie się wzrostu popytu konsumpcyjnego na bardzo solidnym poziomie, a jednocześnie wskazują na nadal bardzo niską presję inflacyjną. Taka sytuacja powinna być utrzymana w kolejnych miesiącach dzięki mocnemu rynkowi pracy i oczekiwaniom na wzrost transferów socjalnych. Oczekujemy, że popyt konsumpcyjny będzie istotnym stabilizatorem polskiej gospodarki, dzięki czemu wzrost w całym roku wyniesie ok. 4%.

Podane wcześnie dane z polskiej gospodarki były bardzo pozytywne – zarówno z rynku pracy, jak i z przemysłu. Kontynuacja wzrostu zatrudnienia na poziomie 2,9% r/r pokazuje, że popyt na pracę pozostaje mocny pomimo istotnego wzrostu wynagrodzeń (7,6%). Oznacza to, że gospodarka radzi sobie z rosnącą presją płacową.

FXMAG biznes bardzo solidny luty w polskiej gospodarce polska wzrost gospodarczy polska gospodarka 1

Kondycja polskiego przemysłu pozostaje zadziwiająco stabilna. Źródło: Macrobond, Dział Analiz XTB

Największym pozytywnym zaskoczeniem jest wzrost produkcji przemysłowej (6,9%) oraz budowlano-montażowej (aż 15,1%). O ile ta ostatnia może być po części tłumaczona pogodą, o tyle wzrost produkcji przemysłowej kompletnie nie przystaje do tego, co pokazuje wskaźnik PMI czy też dane o produkcji z Niemiec. To bardzo pozytywny sygnał, choć spodziewamy się, że europejskie problemy jednak wpłyną negatywnie na nasz przemysł w kolejnych miesiącach.

Podsumowując, dane za luty wypadają bardzo dobrze i są dobrym prognostykiem na cały rok w kontekście oczekiwanego spowolnienia gospodarczego. Złoty dziś co prawda traci wobec euro (0,25%) i dolara (0,45%), ale jest to raczej odreagowanie wczorajszego umocnienia niż wpływ krajowych danych.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk