Advertisement
  • Odbierz prezent
Bardzo solidne wzrosty notowań eurodolara - kurs EURUSD przebija psychologiczną barierę. Wiadomości rynkowe

Dziś rząd przedstawić ma szczegółowy harmonogram rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 dla poszczególnych roczników. Według wczorajszych słów premiera M.Morawieckiego od 10 maja br. ma rozpocząć się rejestracja dla wszystkich dorosłych obywateli Polski.

Powiedział on, że „do 10 maja chcemy spowodować,

aby każdy obywatel powyżej 18 roku mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie, tak żeby najpóźniej do sierpnia, a mamy rosnącą nadzieje, że to może być nawet wcześniej - zależy to od liczby szczepionek, które przyjadą do Polski, żeby każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał”. Do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało w Polsce ok. 16,5% populacji, co jest wartością nieznacznie niższą niż dla całej Unii Europejskiej. Łącznie do końca 2Q do Polski powinno dotrzeć łącznie ok. 27 mln dawek szczepionek (w tym jednodawkowych firmy J&J).

Wydarzenia i komentarz:

W przyjętym w piątek rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym przedłużenia na marzec i kwiecień tzw. tarczy branżowej rozszerzono względem poprzedniego dokumentu z końca lutego br. o 17 listę branż, które mogą korzystać ze wsparcia. Według oceny skutków regulacji maksymalny koszt pomocy wynosi 15,3 mld PLN, a ze wsparcia mogłoby skorzystać ok. 70-80% firm z uwzględnionych w dokumencie subsektorów gospodarki.

Rynki na dziś

Wycena złotego do euro zachowuje względny spokój koncentrując się wokół poziomu 4,55, choć tak jak wskazywaliśmy we wczorajszym komentarzu na globalnym sentymencie inwestycyjnym piętrzą się ryzyka. Dotyczą one przede wszystkim negatywnego przebiegu pandemii (ubiegłotygodniowy rekord zachorowań na COVID19 na świecie), na który nakłada się między innymi decyzja o wstrzymaniu przez jedną z fabryk produkcji szczepionki firmy Johnson&Johnson. W kierunku słabszych nastrojów oddziałuje ponadto rosnące ryzyko polityczne związane z napięciem na linii USA-Rosja, USA-Chiny, Rosja-Ukraina. Dostrzegamy zatem ryzyko osłabienia złotego, w szczególności, iż w przyszłym tygodniu powrócą – za sprawą decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – obawy dotyczące walutowych kredytów hipotecznych.

Rynek krajowy

Początek tygodnia zgodnie z przewidywaniami nie przyniósł większych zmian w notowaniach EUR/PLN. Kurs koncentrował się wokół poziomu 4,5450 generując niewielką amplitudę wahań. Nastrój stabilizacji wspierało puste kalendarium najważniejszych publikacji oraz oczekiwanie na istotne wydarzenia kolejnych dni (posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, odczyty indeksów PMI, czy – w najmniejszym stopniu – krajowe odczyty danych).

Marazm widoczny był także w wycenie pozostałych walut regionu oraz krajowych papierów skarbowych

Dochodowość 2-latki utrzymywała się podobnie jak na zamknieciu ubiegłego tygodnia na poziomie 0,10%. Długi koniec krzywej utrzymał również poziomy dochodowości z piątku tj. 1,48%. Co ciekawe w poniedziałek rosła natomiast rentowność 10-latki niemieckiej. W rezultacie spread do polskiego długu do Bunda wzrósł o 3 bps do 172 bps.

Rynki zagraniczne

Eurodolar zanotował wczoraj niezwykle solidny wzrost jak na brak nowych impulsów mogących sprzyjać zwyżce. Co więcej, w naszej ocenie piętrzące się ryzyka towarzyszące negatywnemu przebiegowi światowej pandemii (ubiegły tydzień przyniósł rekordową ilość zachorowań na COVID-19, wzrosło napięcie na linii USA-Rosja i Ukraina-Rosja) powinny wręcz działać w odwrotnym kierunku (umocnienie dolara). Mimo, to kurs EUR/USD zanotował zwyżkę przebijając po raz pierwszy od początku marca psychologiczną barierę 1,20.

Wytłumaczeniem zwyżki mogą być natomiast wskazania techniczne tj.

obowiązujący trend wzrostowy i fakt pokonania wspomnianego oporu. Na bazowych rynkach długu poniedziałek upłynął pod znakiem zwyżki dochodowości 10-letniego długu Niemiec. Niewykluczone, iż jest to związane z presją na Europejski Bank Centralny, który w czwartek zbierze się na kwietniowym posiedzeniu, a które wbrew deklaracji banku póki co nie zwiększył – w drugim kwartale – skali zakupów obligacji. Stabilne były natomiast notowania amerykańskiej 10-latki, która jednak w ubiegłym tygodniu pozostawała zdecydowanie bardziej zmienna niż jej niemiecki odpowiednik.


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk