• Odbierz prezent
Bardzo słaby dolar australijski AUD. Jaka zmienność kursu euro i dolara? Poranek na rynkach walutowych

AUD jest najsłabszy wśród walut G10, gdyż wyższy odczyt stopy bezrobocia podnosi oczekiwania na obniżkę RBA. Rynek akcji dołuje w klimacie globalnej korekty i obserwacji protestów w Hong Kongu. Ropa flirtuje z 5-mies. dołkami w związku z rosnącymi zapasami w USA.

  • Dane z rynku pracy Australii za maj wskazały na utrzymanie się stopy bezrobocia na 5,2 proc. przy oczekiwaniach spadku do 5,1 proc. Figura miała większe znaczenie dla rynku niż skok zatrudnienia o 42,3 tys. (prog. 16 tys.), gdyż majowe dane są zaburzone napływem pracy tymczasowej (39,8 tys.) przy organizacji wyborów parlamentarnych. Utrzymanie wyższej stopy bezrobocia wzmacnia oczekiwania na kolejną obniżkę stopy kasowej RBA. Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD osunął się do 0,6902 i jest najsłabszy wśród walut G10.
  • Prezydent Trump udzielił komentarzy na różne tematy, ale nie przełożyło się to na jednoznaczny wpływ na FX. W kwestii negocjacji z Chinami przyznał, że ma „przeczucie”, iż dojdzie do porozumienia, ale jeśli nie, to plan nałożenia dodatkowych ceł będzie wprowadzony w życie.Trump rozważa też użycie sankcji by zatrzymać budowę rurociągu Nord Stream 2. „Chronimy Niemcy przed Rosją, a Rosja dostaje miliardy i miliardy dolarów z Niemiec” za gaz. W sprawie Meksyku: jeśli Meksyk nie sprosta oczekiwaniom, będą „ostrzejsze akcje” ze strony USA.
  • Kurs funta GBP/USD stabilnie dryfuje wokół 1,2690 po tym, jak w środę ostro został stracony z okolic 1,2750 w reakcji na informacje, że parlament brytyjski odrzucił wniosek Laburzystów, który w przypadku zatwierdzenia pozwoliłby opozycji 25 czerwca przejąć kontrolę nad pracami parlamentu, co opozycja wykorzystałaby na przegłosowanie wniosków mających na celu zablokować wszelkie próby doprowadzania do bezumownego brexitu. Ponieważ ryzyko chaotycznego rozwodu z UE pozostaje niezerowe, negatywnie odbija się to na funcie.
  • Reszta FX utrzymuje niska zmienność. Kurs euro do dolara EUR/USD dryfuje tuż pod 1,13, kurs dolara do jena USD/JPY zatrzymał się na 108,30. Złoty zaczyna dzień na 10-miesiecznych maksimach na 4,2540 za EUR.

Poranek na rynkach: 13 VI 2019 - 1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Rynek akcji w Azji jest wiedziony niżej przez Hang Seng (-0,65 proc.), który negatywnie reaguje na trwające protesty mieszkańców Hong Kongu w sprzeciwie do planowanych zmian w prawie ekstradycyjnym. Japoński Nikkei225 dołuje o 0,5 proc., ale już chiński Shanghai Composite broni się lekką zwyżką o 0,1 proc.
  • Ropa WTI na 51,5 USD/b nie oddala się od 5-mies. dołków zaliczonych w środę po tym, jak dane o zapasach z USA wskazały na kolejny silny wzrost. Zapasy wzrosły wg danych DoE o 2,21 mln baryłek (prog. -0,7 mln baryłek).

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk