• Odbierz prezent
Bardzo słaby debiut Mercator Medical w indeksie największych 20 spółek na GPW - akcje zniżkowały prawie 8%! Kurs JSW wystrzela

Pierwsza sesja w obecnym tygodniu nie przyniosła przełomu w notowaniach na krajowym parkiecie. Przy dobrym początku dnia w przypadku blue chipów, po południu podaż doszła do głosu, w wyniku czego poziom zamknięcia WIG20 był jedynie 0,08% wyższy niż w piątek. Pomimo silnego odbicia akcji JSW (+9,4%) i spółek energetycznych (TPE, PGE w okolicach +4,0%), na notowaniach ciążyły spółki technologiczne (Allegro i CDR) oraz KGHM.

Słaby debiut wśród komponentów WIG20 zaliczyły akcje Mercator Medical, które przeceniły się o 7,90%

Tym samym krajowe duże spółki pozostają relatywnie słabe na tle rynków bazowych, szczególnie biorąc pod uwagę wzrosty od początku sesji na rynku amerykańskim. WIG20 nie oddalił się od poziomu wsparcia w rejonie 1 870 – 1 900 pkt. i pozostaje od grudnia w wąskiej konsolidacji z oporem na 2 000 pkt. W mocy pozostaje także relatywna siła średnich i mniejszych spółek które wczoraj zyskiwały odpowiednio +0,94% oraz +1,41%, a ich indeksy, w szczególności sWIG80 kontynuują ubiegłoroczną hossę.

Chwilę po rozpoczęciu handlu w Europie mogliśmy obserwować przecenę,

jednak później inicjatywę przejęli kupujący. Był to efekt reakcji (szczególnie sektora bankowego) na dymisję tureckiego prezesa banku centralnego przez prezydenta Recepa Erdogana. Agbal to trzeci prezes CBT zdymisjonowany przez Erdogana w ciągu dwóch lat. W odpowiedzi turecka lira osłabiła się o 8% wobec USD a wskaźnik tureckiej giełdy zniżkował o 9,8 proc. W Stanach sesja przebiegała od początku pod znakiem wzrostów, czemu towarzyszyły cofnięcia na rynku długu.

W poniedziałek rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych kształtowała się w okolicy 1.69%

Spadły również rentowności niemieckiego długu, które zakończyły dzień na poziomie -0.31%. Dzięki korekcie na rynku długu lepiej zachowywały się indeksy spółek technologicznych, które wczoraj były liderami wzrostów. Pozytywną informacją dla tamtejszego rynku akcji były także doniesienia New York Times o większym (3 bln USD) od oczekiwań (2 bln USD) planie inwestycji infrastrukturalnych Joe Bidena.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Poprawa notowań na Wall Street, nawet pomimo gorszej sesji w Azji, może sprzyjać pozytywnemu początkowi handlu na parkietach w Europie. Nie spodziewamy się jednak dzisiaj większych zmian na rynkach finansowych w związku z brakiem istotniejszych publikacji makroekonomicznych. W dalszej części tygodnia oczy inwestorów będą zwrócone na publikację raportów rocznych spółek m.in. PGE, Asseco Poland, KGHM, Cyfrowy Polsat, PZU i PGNiG


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk