• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Bankructwo cypryjskiego brokera- co dalej?
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób działął będzie cypryjski fundusz rekompensat dla inwestorów

- Kto może uruchomić wypłatę środków

W ostatnim czasie cypryjski regulator CySEC często dawał o sobie usłyszeć opinii społecznej, choćby w związku z zatrudnieniem agencji PR. W listopadzie natomiast, CySEC nałożył na kilka instytucji kary o łącznej wartości ponad 1,3 mln euro.

 

Teraz CySEC zdecydował się uruchomić fundusz odszkodowawczy dla inwestorów (ICF - Investors Compensation Fund).

 

Licencja CySEC zezwala cypryjskim firmom branży inwestycyjnej (CIFs - Cyprus Investment Firms) na działalność w obszarze Unii Europejskiej. Tak jak na konkurencyjne firmy z innych krajów Europy, nałożone są na nie określone obowiązki w stosunku do klientów, z których najistotniejszym jest wypłata kompensat w przypadku ogłoszenia niewypłacalności.

Podczas gdy wiele pisało się o powstałym w Wielkiej Brytanii Funduszu FSCS (Financial Services Compensation Scheme) w następstwie upadku Alpari UK (po zdarzeniach z 15 stycznia 2015), ICF nie przyciąga aż tak dużej uwagi mediów.

Podczas gdy klienci jednego z cypryjskich brokerów nadal czekają na wypłaty środków, a unijni regulatorzy naciskają na CySEC by ten działał bardziej gorliwie, najważniejszym pytaniem pozostaje to czy ICF będzie w stanie zaspokoić żądania klientów dużego brokera, który nie będzie mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań.

 

 

Odkąd CySEC rozpoczął systematyczne działania w obszarze aktywnego nadzoru, klienci nadzorowanych przez niego instytucji, które zmagały się z problemami natury prawnej, zastanawiają się co trzeba będzie zrobić, by płatności z ICF zostały uruchomione.

 

Xenia Kalogirou z cypryjskiej firmy prawniczej AGP rzuca trochę światła na tę kwestię, wyjaśniając w jaki sposób brokerzy będą zaangażowani w stworzenie zasobów funduszu.

Brokerzy działający w formule Market Maker wpłacą wstępną kwotę w wysokości 22.212 euro, natomiast firmy, które zajmują się wyłącznie przetwarzaniem zleceń zapłacą 13.660 euro. Firmy działające w obu modelach będą płacić jako animatorzy rynku (Market Maker).

Ponadto, jeśli broker działa na własny rachunek musi wpłacić dodatkowe 17.086 euro, a jeśli oferuje zarządzanie portfelem uiszcza dodatkową sumę w wysokości 25.629. Dodatkowe 17.086 euro będą musieli wpłacić brokerzy, którzy zabezpieczają emisje instrumentów finansowych.

Instytucje oferujące usługi związane z przechowywaniem i zarządzaniem instrumentami finansowymi na rachunkach klientów, włączając usługi powiernicze i pokrewne, wpłacą dodatkowe 20.503 euro.

 

Niezależnie od powyższego, każda instytucja jest zobowiązana wpłacić jeden promil od przechowywanych funduszy klienta.

 

Maksymalne poziomy zabezpieczenia w przypadku ICF są niższe niż w podobnych funduszach. Górnym ograniczeniem jest poziom 20.000 euro. Podczas, gdy powinno to zaspokoić większość żądań klientów, to jak CySEC określa warunki na jakich klienci otrzymają prawo do odszkodowania pozostaje tajemnicą, gdyż fundusz póki co był rzadko używany.

 

 

Według Pani Kalougirou istnieją dwie drogi by uruchomić wypłatę z funduszu. Pierwszy z nich opiera się na decyzji CySEC na wniosek zarządu CySEC, uprawnionego klienta lub członka ICF.

Drugi sposób dotyczy sytuacji, w której właściwy organ nadzoru lub osoba posiadająca odpowiednią licencję, jak np. syndyk lub likwidator upadającego brokera, złoży wniosek w związku z przepisami prawa spółek na Cyprze.

 

Co jeśli fundusze w ICF okażą się niewystarczające?

Wielkość funduszy w ICF to około 17,5 miliona euro, co w porównaniu z kwotami jakimi obracają niektórzy z regulowanych przez CySEC brokerów jest wartością niewielką. Jasne staje się, że scenariusz, w którym żądania klientów przewyższą zasoby funduszu, nie jest nierealistyczny.

 

Nawiązując do przepisów prawa, jeżeli ICF nie posiada wystarczających środków by zaspokoić żądania wszystkich klientów, istnieje kilka sposobów by CySEC mógł uzupełnić lukę. CySEC może wezwać członków funduszu do wniesienia dodatkowych środków lub pożyczyć środki od cypryjskich lub zagranicznych banków i wezwać członków do późniejszego uregulowania zobowiązania.

Ostatnia - trzecia opcja - jest uzależniona od tego czy jakaś firma ubezpieczeniowa zdecydowałaby się ubezpieczyć fundusz do określonej wartości. Jednak jest to mało prawdopodobne jak na razie, gdyż CySEC nie poinformował, że fundusz jest ubezpieczony przez jakąś konkretną firmę.

 

Źródło: Finance Magnates


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk