• Odbierz prezent
Banknot 500zł już niedługo w naszych portfelach?
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego NBP zamierza wprowadzić banknot o nominale 500 zł

- Jak może wyglądać nowy banknot

Coraz bardziej prawdopodobne staje się wejście do obiegu banknotu o nominale 500 zł. Już w połowie ubiegłego roku Marek Belka zapowiadał, że taki banknot może znaleźć się w naszych portfelach już w 2017 roku.

 

W tej chwili w obiegu znajduje się około 1,7 miliarda banknotów złotowych w różnych nominałach. Wprowadzenie nowego banknotu jest odpowiedzią na potrzeby gospodarki. W tym momencie miałby on pełnić taką funkcję jak kiedyś banknot o nominale 200 złotych. Obecnie średnia pensja to ok. 2800zł netto, podczas gdy np. w 1995 roku wynosiła na rękę ok. 600zł.

„Z naszych analiz wynika, że nowy nominał będzie potrzebny gospodarce w perspektywie kilku następnych lat. Polska się rozwija, rośnie też popyt na gotówkę i prognozy wskazują, że w najbliższym okresie wzrost powinien być stabilny. W związku z tym będziemy potrzebować więcej gotówki. Obecna struktura nominałowa banknotów została ustalona w pierwszej połowie lat '90 i wówczas banknot 200 zł też był przygotowany na zapas" – powiedział Przemysław Kuk z NBP.

„W pierwszej fazie 500 zł będzie używane głównie jako zapas strategiczny. W skarbcach NBP będzie odłożona jego pewna ilość, na wypadek gdyby wzrósł popyt na gotówkę, ale nie oznacza to, że ten banknot nie będzie spotykany w codziennym obiegu” – dodał Kuk.

 

Na banknocie zobaczymy twarz Jana III Sobieskiego. Wiadomo, że nad projektem pracuje 88-letni Andrzej Heidrich, który jest autorem pozostałych polskich banknotów. Jeśli NBP podtrzyma chęć wdrożenia nowego nominału na 2017 rok, to banknotowy wizerunek Jana III Sobieskiego powinniśmy po raz pierwszy zobaczyć jesienią tego roku.

Tak prezentuje się wizerunek Jana III Sobieskiego autorstwa Andrzeja Heidricha opublikowany w Poczcie królów polskich:

 

FXMAG forex banknot 500zł już niedługo w naszych portfelach? 1

 

Z przymrużeniem oka…

Taki ruch ze strony NBP wskazywałby, że w Polsce nie obawiamy się terrorystów ani przestępczości. Odwołuję się w tym przypadku do niedawnego ruchu EBC, który informował, że banknot o nominale 500 euro zostanie najprawdopodobniej wycofany z obiegu ze względu na fakt jego częstego wykorzystywania przez grupy przestępcze i terrorystów. Duży nominał ułatwia transport gotówki o dużej wartości.

Dodatkowo banknot 500 złotych z pewnością ułatwi program 500+, gdyż wypłaty będzie można dokonać w jednym banknocie.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk