Reklama
WIG82 656,96+1,34%
WIG202 430,05+1,47%
EUR / PLN4,31-0,13%
USD / PLN3,99-0,14%
CHF / PLN4,42+0,22%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 500,89+0,13%
FT-SE7 962,75+0,39%
CAC 408 220,98+0,20%
DJI39 786,13+0,07%
S&P 5005 253,19+0,09%
ROPA BRENT86,33+0,74%
ROPA WTI81,76+0,05%
ZŁOTO2 205,94+0,65%
SREBRO24,57+0,00%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bankierzy centralni umocnili dolara

Jakub Wilk | 14:30 06 październik 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze wypowiedzi bankierów centralnych z Fed okazały się pozytywne dla dolara. Poparcie dla dalszych podwyżek stóp procentowych umocniło amerykańską walutę na dzień przed publikacją raportu z rynku pracy.

 

Potencjalny następca Yellen o regulacjach

Na samym początku mogliśmy usłyszeć Jerome Powella, czyli jednego z najpoważniejszych kandydatów do zastąpienia Janet Yellen na stanowisku szefa Fed na początku przyszłego roku. Ten nie wypowiadał się jednak na tematy związane z polityką pieniężną, a skupił się na kwestiach regulacyjnych. Z tego względu jego komentarze nie były istotne dla bieżącej sytuacji na rynku walutowym.

 

Williams – ‘tak’ dla dalszych podwyżek stóp

Reklama

Na temat polityki pieniężnej wypowiadał się za to szef Fed z San Francisco. Komentarze Johna Williamsa były dość jastrzębie.

Williams uznał, że niska inflacja konsumentów wynika z czynników przejściowych, a ich ustąpienie, powinno wywindować dynamikę cen do preferowanego przez Fed poziomu 2%.

Szef Fed z San Francisco ocenia, że wrześniowe huragany nie zepchnęły gospodarki USA z dobrej ścieżki wzrostu. Co do sytuacji na rynku pracy, stwierdził, że stopa bezrobocia może jeszcze spaść poniżej poziomu 4% (obecnie 4,4%), sugerując tym samym, że rynek pracy wciąż nie znajduje się w stanie pełnego zatrudnienia.

Williams opowiedział się za kontynuacją cyklu zacieśniania polityki pieniężnej ze względu na pozytywne otoczenie makroekonomiczne, Zaznaczył jednak, że ścieżka podwyżek stóp pozostanie stopniowa i stosunkowo ‘płytka’.

 

Harker ‘zakreślił’ grudniową podwyżkę

Reklama

Patrick Harker ocenił wczoraj, że gospodarka Stanów Zjednoczonych nie będzie rozwijała się szybciej niż nieco ponad 2% (r/r), dopóki nie zobaczymy większej stymulacji ze strony polityki fiskalnej.

Pomimo umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego, Harker oczekuje utrzymania tempa podwyżek stóp procentowych. W rozmowie z CNBC przyznał, że „zakreślił” już trzecią podwyżkę stóp w tym roku na grudzień, co oznacza, że jego głos za takim ruchem jest praktycznie pewny (o ile w międzyczasie nie dojdzie do istotnych zmian w otoczeniu gospodarczym). Ta wypowiedź Harkera jest niezwykle istotna. Choć od początku roku był on największym zwolennikiem podwyżek stóp procentowych w gronie głosujących, to w połowie roku stał się jednak bardziej ostrożny, ze względu na zbliżający się początek procesu redukcji bilansu Fed i spadek inflacji. Decyzję o kolejnej podwyżce stóp uzależniał właśnie od dalszych zmian poziomu inflacji.

Szef Fed z Filadelfii oczekuje, że również w przyszłym roku FOMC ruszy przedział stopy funduszy federalnych o 75 punktów bazowych do góry (3 podwyżki stóp procentowych po 25 p.b.).

 

George w swoim stylu

Jeśli liczymy na jastrzębie komentarze ze strony decydentów Fed, to jest jedna osoba, która w tej kwestii nigdy nie zawodzi. To Esther George, czyli prawdopodobnie największy jastrząb wśród decydentów z amerykańskiego banku centralnego. Wczoraj George wydawała się patrzeć bardziej na mandat Fed dotyczący pełnego zatrudnienia, niż ten dotyczący stabilności cen (wyrażony poprzez cel inflacyjny na poziomie 2%).

Reklama

Szefowa Fed z Kansas City stwierdziła wczoraj, że kolejne podwyżki stóp procentowych będą potrzebne, by utrzymać gospodarkę na dobrej drodze do osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Wskazała przy tym, że opóźnianie podwyżek stóp wiąże się z ryzykiem dla wzrostu gospodarczego i stabilności systemu finansowego. Pozwoliła sobie również na nieco bardziej zbalansowane uwagi, stwierdzając, że na obecnym etapie rozwoju gospodarki odpowiednim podejściem w kształtowaniu polityki pieniężnej jest ostrożność.

 

Dolar zyskuje

Wczorajsze komentarze decydentów z Fed wpłynęły pozytywnie na oczekiwania rynków co do podwyżek stóp procentowych w USA.  Największy wpływ miały tutaj oczywiście słowa Patricka Harkera i Johna Williamsa. Pierwszy z nich jest obok Powella jedynym z wczorajszych przemawiających, który w tym roku posiada prawo do głosowania podczas posiedzeń FOMC, drugi zaś będzie miał je od przyszłego roku.

Oczekiwania dla grudnia wzrosły wczoraj wieczorem do około 88%, ale dziś przed publikacją raportu z rynku pracy ponownie ustabilizowały się na poziomie nieco ponad 80%, który obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Co istotne, rynki wyceniają już szansę na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w przyszłym roku na czerwiec, choć jeszcze wczoraj prawdopodobieństwo dla tego miesiąca było nieco niższe niż 50%. Obecnie taki scenariusz ma około 58% szans.

Obecnie dolar ma już mało przestrzeni do umocnienia się, patrząc na oczekiwania co do grudniowej podwyżki stóp procentowych. Dobre dane z rynku pracy mogłyby już praktycznie ją ‘przyklepać’. Teraz coraz bardziej istotne będzie to, czy oczekiwania względem pierwszej podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku będą przesuwać się w stronę marca, który wydaje się prawdopodobnym miesiącem dla takiego ruchu ze strony Fed, jeśli pozwolą na to dane z gospodarki.

Reklama

Wczorajsze wypowiedzi decydentów z Fed pozwoliły dolarowi kontynuować odbicie z połowy ubiegłego miesiąca. Indeks dolara wczoraj dynamicznie rósł i zameldował się na najwyższych poziomach od końcówki sierpnia tego roku.

 

Indeks dolara

indeks dolara

indeks dolara

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej