• Odbierz prezent
Banki zmieniają narrację. Amerykańskie indeksy (S&P 500, Dow Jones Industrial) zaliczają dołek
fot. freepik.com

Mijający tydzień upłynął pod znakiem informacji płynących z największych banków centralnych. W środę FED ogłosił zmiany w zakresie polityki monetarnej, natomiast w czwartek swoje decyzje w tym zakresie ogłosiły Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny.

W środę System Rezerwy Federalnej, zgodnie z prognozami analityków, utrzymał cel dla stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie oraz przyśpieszył redukcję programu skupu aktywów z 15 do 30 mld dolarów. Dodatkowo z komentarza usunięto stwierdzenie o przejściowej naturze inflacji, a z wykresu „dot-plot” wynika, że członkowie FOMC przewidują 3 podwyżki stóp procentowych zarówno w przyszłym jak i w następnym roku.

Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 1

Kontrakt terminowy na S&P 500 marzec 2022, 3M, D1, źródło: baha.com

Jastrzębi wydźwięk polityki FED paradoksalnie spowodował mocne wzrosty na większości rynków akcyjnych. Indeks S&P 500 wzrósł o 1,63%, natomiast Nasdaq 100 zakończył dzień 2,35% na plusie. Co ciekawe, marcowy kontrakt futures na S&P 500 po zamknięciu rynku kasowego osiągnął historyczne maksimum na poziomie 4743,25. Takie wzrosty sugerują, że rynek przed posiedzeniem wyceniał jeszcze bardziej zdecydowane działania, jakie mogło podjąć FOMC.

Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 2

Indeks FTSE 100, 3M, D1, źródło: baha.com

W czwartek to Bank Anglii skradł nagłówki gazet, niespodziewanie podnosząc referencyjną stopę procentową o 15 pb, do poziomu 0,25%. Według banku, podwyżka ta jest niezbędna, aby sprowadzić inflację do poziomu 2% w długim terminie. Bank Anglii jest pierwszym bankiem centralnym, z krajów grupy G7, który zdecydował się na podniesienie stóp procentowych od czasów pandemii. Początkowa reakcja indeksu FTSE 100 na decyzję o wzroście stopy procentowej była negatywna. Środowy impuls wywołany decyzją FEDu był jednak tak silny, że finalnie indeks zakończył dzień wzrostem o 1,25%.

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na dotychczasowych poziomach

Ogłosił także zakończenie programu PEPP (Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych) w marcu 2022 roku. Polityka EBC pozostaje jednak gołębia, gdyż jednocześnie zwiększy tymczasowo skup aktywów w ramach bardziej elastycznego programu APP. Prezes Lagarde w czasie konferencji stwierdziła, że wzrost stóp procentowych w roku 2022 jest mało prawdopodobny. Działania te były zgodne z oczekiwaniami rynku i nie wywołały zwiększonej zmienności na europejskich rynkach akcji. Szwajcarski Bank Narodowy również nie zaskoczył i utrzymał stopę procentową na poziomie -0,75%.

Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 3

Indeks Nasdaq 100, 3M, D1, źródło: baha.com

Amerykańskie indeksy zakończyły czwartkową sesję na minusach

Największa wyprzedaż była na giełdzie Nasdaq, gdzie indeks stu największych spółek stracił 2,61%, tym samym spadł do poziomów sprzed decyzji FED. S&P 500 spadło o 0,87%, Dow Jones Industrial natomiast zakończył sesję w okolicach środowego zamknięcia. Wyższe stopy procentowe oddziałują na wycenę przyszłych przepływów pieniężnych, dlatego bardziej wrażliwe na obecną zmianę polityki Rezerwy Federalnej będą spółki typu „Growth”. Stąd też w czwartek Nasdaq 100 tracił więcej, niż pozostałe amerykańskie indeksy.

Szczepan Rejman, Superfund TFI S.A, 2021.12.17


Szczepan Rejman

Menadżer Zespołu Traderów. Pracę w Superfund TFI rozpoczął w 2019 roku na stanowisku Tradera. Odpowiedzialny za nadzór nad zespołem, pracę nad nowymi projektami TFI, analizę instrumentów finansowych oraz bieżącą realizację zleceń na rynkach terminowych. Na rynkach finansowych aktywny od 2012 roku, głównie jako inwestor indywidualny. Studiował Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk