• Odbierz prezent
Banki zaostrzają kryteria kredytowe

W przypadku sektora finansowa wielkim „known unknown” jest to, jak duża część kredytobiorców nie spłaci swojego zadłużenia. Teoretycznie, gdy podaż pieniądza jest tak duża jak dzisiaj, a stopy procentowe tak niskie, banki powinny zwiększać liczbę przyznawanych kredytów konsumenckich. Dzieje się jednak odwrotnie.

Dzisiaj problemem sektora finansowego jest to, że brakuje danych, które pomagają oszacować ryzyko niespłacenia nowych i obecnych pożyczek. Rezerwa Federalna opublikowała właśnie prognozę, która mówi o stratach dla banków komercyjnych przekraczających 700 miliardów dolarów z tytułu niespłaconych pożyczek konsumenckich.

Na wszelki wypadek więc, pomimo dostępności kapitału, banki zaostrzają kryteria kredytowe. Jest to o tyle niebezpieczne dla gospodarki, że trudniejszy dostęp do kredytu oznacza mniejszy popyt na nowe domy czy samochody, które są największym stymulatorem wydatków w gospodarstwach domowych.

Agencja ratingowa Fair Isaac Corp., twórca popularnego rankingu kredytowego FICO Score, poinformowała, że pracuje nad stworzeniem nowego indeksu oceny wiarygodności kredytowej, który będzie brał pod uwagę to, jak bardzo prawdopodobne jest, że dana osoba nie spłaci swojej pożyczki, gdyby sytuacja z wirusem przeciągnęła się na kolejne miesiące.

Nie trudno się domyślić, że najniższą punktację otrzymają pracownicy sektorów najbardziej narażonych na epidemię, a więc ucierpi każdy pracujący z turystyce, gastronomii, transporcie czy przy organizacji imprez masowych. Gorzej będą mieli też prowadzący własne działalności, np. właściciele salonów fryzjerskich czy kosmetycznych.

O dostęp do pieniędzy „drukowanych” przez Rezerwę Federalną nie mają się za to co martwić większe firmy. Liczba i wartość przyznawanych przez banki kredytów komercyjnych w samym tylko kwietniu rosła niemal pionowo.

Banki zaostrzają kryteria kredytowe - 1


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk