• Odbierz prezent
Banki przygniecione przez NBP - zysk sektora spadł niemal o połowę w I połowie 2020 r.

Obniżka stóp procentowych przez NBP do historycznie niskich poziomów, a także widmo spowolnienia gospodarczego nie pozostały obojętne dla sektora bankowego. Polskie banki w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. osiągnęły zyski niższe o niemal połowę niż rok wcześniej. Zysk w samym czerwcu spadł jeszcze bardziej - niemal o 70%.

 

6 lipca NBP opublikował cykliczne dane dotyczące sumarycznych wyników sektora bankowego za sześć pierwszych miesięcy 2020 r. (styczeń-czerwiec). Jak nietrudno się domyślić, nie są one optymistyczne. Zysk netto sektora bankowego w pierwszym półroczu wyniósł bowiem 3,93 mld PLN, co jest wynikiem niższym aż o 47,7% w porównaniu do zeszłego roku. W samym czerwcu zysk wyniósł zaś 550 mln PLN netto, co jest rezultatem słabszym o 67% r/r.

 

Całkowite przychody operacyjne sektora w pierwszym półroczu wyniosły natomiast 34,5 mld PLN, co jest spadkiem o niewiele ponad 4% r/r. Niższe okazały się natomiast koszty administracyjne (18,1 mld PLN, spadek o 1,3% r/r).

 

W czerwcu wynik odsetkowy banków wyniósł 3,83 mld PLN (7,2% mniej niż rok wcześniej), zaś wynik z tytułu opłat i prowizji wzrósł o 7,2% (1,22 mld PLN), co jasno wskazuje na fakt, że banki próbują na wszelkie sposoby kompensować spadek zysków z tytułu niższych stóp procentowych, m.in. podwyższając opłaty za prowadzenie rachunków i prowizje.

 

Aktualna stopa procentowa NBP wynosi 0,1% (referencyjna) i wymiernie wpływa na obniżenie wyników odsetkowych banków, które w największym stopniu odczuwają skutki ekspansywnej polityki monetarnej naszego banku centralnego.

Czytaj także: PKO BP prezentuje wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Akcje banku w górę

5 sierpnia największy polski bank PKO BP opublikował wyniki kwartalne. Były one słabsze niż przed rokiem, jednak przewyższyły oczekiwania analityków.   5 sierpnia przed sesją na GPW bank PKO BP opublikował wyniki finansowe za I półrocze 2020 r. W II kwartale wynik odsetkowy pozostał na zbliżonym p.. Czytaj
PKO BP prezentuje wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Akcje banku w górę

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk