• Odbierz prezent
Banki najważniejszym motorem wzrostów na GPW – indeks sektorowy zamknął się 4,1% wyżej
fot. freepik.com

Poniedziałkowa sesja przebiegła w całości po myśli kupujących. Główne indeksy europejskie rosły po 1,6-1,9%, jeszcze lepiej radziła sobie Warszawa. WIG20 wzrósł o 2,2%, mWIG40 o 0,7%, a sWIG80 o 1,7%. Po dobrym sprawozdaniu za 4Q2020 o 15,3% rosły notowania Alioru, który wkrótce prawdopodobnie opuści główny indeks, a banki generalnie były najważniejszym motorem wzrostów – indeks sektorowy zamknął się 4,1% wyżej.

Wall Street ma za sobą najlepszą sesję od kilku miesięcy,

S&P500 zyskało 2,4%, a NASDAQ 3,0%. Wprawdzie rentowności obligacji w trakcie dnia odbijały wraz ze spadkiem awersji do ryzyka, ale 10-latki finalnie zamknęły się w okolicach 1,42%. Silny pozostaje dolar, kurs EURUSD ponownie grawituje w stronę 1,20, potwierdzając napływy na rynek amerykańskiego długu.

Sentyment w godzinach porannych psuje słaba sesja w Azji,

w dużej mierze wynikająca z wywiadu Guo Shuqinga, szefa chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Banków i Ubezpieczeń, który m.in. stwierdził, że rynki w Europie i USA poruszają się w oderwaniu od gospodarek i prędzej czy później czeka je korekta. Notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy spadają, sugerując słaby początek dnia, ale niezależnie od prawdziwości twierdzenia chińskiego urzędnika, powrót pozytywnego nastroju w trakcie dnia trudno wykluczyć. Na przeszkodzie stanie mu jednak nowa, wywodząca się z Nowego Jorku mutacja COVID w USA, mająca według Bloomberga już 735 potwierdzonych przypadków. Dokładnie jak w przypadku poprzednich szczepów, brak odporności na szczepionkę (jeszcze niepotwierdzony) powinien uspokoić ewentualne obawy.


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk