Advertisement
  • Odbierz prezent
Banki mają spory problem - od początku roku zarobiły prawie o połowę mniej niż rok temu

Praw rynkowych nie da się oszukać, podobnie jak m.in. praw fizyki, stąd tez stało się to, co było nieuniknione - wyniki polskiego sektora bankowego na przestrzeni pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. są o niemal połowę gorsze niż rok wcześniej. Trudno się temu dziwić - ostatnie miesiące nie były pomyślne dla banków, ze względu na spowolnienie gospodarcze, radykalne obniżenie stóp procentowych przez NBP, czy chociażby obniżenie limitu maksymalnych kosztów pozaodsetkowych kredytów.

 

NBP w piątek 3 lipca opublikował dane dotyczące stanu sektora bankowego w Polsce od stycznia do maja 2020 r. Nie są one optymistyczne - zysk netto sektora wyniósł zaledwie 3,38 mld złotych, co jest wynikiem słabszym aż o 42,2% w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.

W samym maju zysk netto banków działających w Polsce wyniósł 1 mld złotych, podczas gdy w kwietniu było to 896 mln złotych.

Znacznie lepiej prezentują się wyniki dotyczące przychodów operacyjnych netto - na przestrzeni pierwszych pięciu miesięcy przychody operacyjne wyniosły 28,6 mld PLN, co jest wynikiem słabszym o niecałe 3% w perspektywie rocznej (styczeń-maj 2019).

 

W przypadku odpisów sytuacja nie jest już jednak godna pozazdroszczenia - ich łączna wysokość wyniosła 5,14 mld PLN, co jest wynikiem wyższym od zeszłorocznego aż o niemal 44%. Banki były zmuszone do dokonania odpisów m.in. ze względu na niepewną sytuację wywołaną przez pandemię, a także z powodu zeszłorocznego wyroku TSUE ws. kredytów frankowych.

 

W słabsze wyniki banków najmocniej uderzyły obniżki stóp procentowych, które obniżą wyniki odsetkowe instytucji bankowych. 2020 r. Z pewnością nie będzie udany dla sektora bankowego.

 

Czy słabe notowania spółek z sektora bankowego to dobry moment do zakupu ich akcji? Jakie ryzyka czyhają na banki notowane na giełdzie w najbliższych miesiącach?

Czytaj także: Wzrosty masz jak w banku? Czy to dobry moment na inwestycję w sektor bankowy na giełdzie?

Spółki z sektora bankowego notowane na warszawskiej giełdzie są aktualnie postrzegane jako „tanie”. Czy oznacza to jednak, że można traktować je jako okazje do podpięcia się pod przyszłe wzrosty? Jakie wyzwania i zagrożenia czyhają na banki w nadchodzących miesiącach i czy odbicie notowań rzeczywiśc.. Czytaj
Wzrosty masz jak w banku? Czy to dobry moment na inwestycję w sektor bankowy na giełdzie?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk