• Odbierz prezent
Banki i ubezpieczyciele nie podzielą się zyskami z powodu koronawirusa?

Inwestorzy dywidendowi posiadający w portfelu polskie spółki nie maja ostatnio łatwo. Ich sytuacji nie polepsza stanowisko prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, który na swoim Twitterze napisał, że w związku z pandemią koronawirusa banki i zakłady ubezpieczeniowe powinny wstrzymać się z wypłatą dywidendy swoim akcjonariuszom.

 

Jacek Jastrzębski napisał, że KNF oczekuje od banków i zakładów ubezpieczeniowych wstrzymania wypłaty dywidendy w tym roku i zatrzymania całości wypracowanego w poprzednich latach zysku, bez względu na dotychczas podjęte decyzje w tym zakresie. Jak nietrudno się domyślić, zmiana ta jest spowodowana pandemią koronawirusa i wynikającą z niej globalną recesją.

Wstrzymanie wypłaty dywidend ma mieć na celu wzmocnienie bazy kapitałowej sektora bankowego i ubezpieczeniowego, co ma zapewnić skuteczne reagowanie banków i ubezpieczycieli na obecne i przyszłe zagrożenia związane z potencjalnym kryzysem.

 

Stanowisko prezesa KNF jest dość zrozumiałe - stabilność sektora bankowego jest kluczowa w czasach recesji, zaś problemy z płynnością banków przekładają się na inne sektory gospodarki. W związku z rynkowym zamieszaniem wokół pandemii, należy liczyć się z tym, że wiele spółek zrezygnuje z dzielenia się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami, po to by zabezpieczyć się kapitałowo na wypadek kryzysu.

 

KNF ma prawo do zatwierdzania lub odrzucania polityki dywidendowej dla spółek z sektora bankowego i zakładów ubezpieczeniowych, TFI i domów maklerskich.

Czytaj także: Wg ministra Jacka Sasina dywidendy "ogałacają" spółki Skarbu Państwa

W poniedziałek 24 lutego minister aktywów państwowych Jacek Sasin wysłał kolejny negatywny sygnał dla inwestorów skupiających się na spółkach dywidendowych Skarbu Państwa. Sasin przyznał, że jest przeciwny „ogałacaniu” państwowych spółek przez regularną wypłatę dywidend z osiągniętego zysku. Wg mini.. Czytaj
Wg ministra Jacka Sasina dywidendy "ogałacają" spółki Skarbu Państwa

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk