• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
bank swiatowy
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie są najnowsze prognozy Banku Światowego

Bank Światowy (World Bank) obniżył prognozy wzrostu dla globalnej gospodarki do 2,4%. Jeszcze w styczniu Bank szacował, że globalna gospodarka urośnie w bieżącym roku o 2,9%. Do słabszych perspektyw wzrostu przyczyniły się niskie ceny surowców, słaby popyt w gospodarkach rozwiniętych, słabnący handel i spadające przepływy kapitałowe.

 

Importerzy surowców radzą sobie lepiej od eksporterów

Niskie ceny surowców doprowadziły do zachwiania równowagi pomiędzy eksporterami a importerami. Wchodzące gospodarki  nastawione na eksport nie były w stanie dostosować się do niskich cen ropy, metali i innych surowców. Bank Światowy spodziewa się, że te gospodarki będą rosły w 2016 roku w tempie 0,4%. Poprzednia prognoza wskazywała na rozwój na poziomie 1,2%. Za połowę obniżki prognozy odpowiadają właśnie niskie ceny surowców. W przypadku wschodzących gospodarek importujących surowce wzrost ma wynieść 5,8%, co jest nieporównywalnie lepszym wynikiem w stosunku do eksporterów, choć również tutaj dokonano negatywnej rewizji, gdyż w styczniu prognoza dla tej grupy gospodarek wynosiła 5,9%.

Wśród gospodarek wschodzących najszybciej mają rozwijać się gospodarki Indii (7,6%) oraz Chiny (6,7%). Z kolei gospodarki Brazylii i Rosji popadną w jeszcze głębszą recesję niż wcześniej prognozowano. Ich gospodarki mają się skurczyć o odpowiednio 4% i 1,2%.

 

Gospodarka USA również ze słabszym wzrostem

Amerykańska gospodarka traci głównie przez silnego dolara. Umocnienie się waluty zaszkodziło eksporterom, gdyż ich towary stały się mniej atrakcyjne cenowo. Dodatkowym negatywnym czynnikiem są słabe wyniki sektora energetycznego. Wzrost gospodarczy w tym roku ma wynieść w USA 1,9%, wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 2,4%.

 

Strefa euro

Prognozy dla strefy euro zostały obniżone o 0,1 pkt. procentowego dla bieżącego roku i dwóch kolejnych lat. Wzrost gospodarczy w strefie ma wynieść 1,6% w 2016 i 2017 roku i zwolnić w 2018 roku do poziomu 1,5%.

 

Polska bez zmian w 2016 roku

Prognoza dla Polski została utrzymana na poziomie 3,7%. Jednak prognozy na lata 2017 i 2018 zostały obniżone do poziomu 3,5% (0,4 pkt. procentowego niżej w porównaniu do styczniowych prognoz).

 

Prognozy Banku Światowego

FXMAG forex bank światowy tnie prognozy wzrostu gospodarczego 1

Źródło: World Bank


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk