• Odbierz prezent
Bank Pocztowy MakroExpress: Stopa bezrobocia w marcu: 5.4%

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu spadła do 5.4% z 5.5% w lutym. Dane okazały się lepsze od średnich oczekiwań rynkowych, wskazujących na wzrost stopy bezrobocia do 5.6%.

Wnioski: Po długim oczekiwaniu, w związku z tym że resort pracy nie poinformował w tym miesiącu o swoich szacunkach, okazało się, że stopa bezrobocia w marcu ani nie wzrosła, ani nie ustabilizowała się, a wręcz obniżyła w stosunku do lutego. Jest to spore zaskoczenie biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce w gospodarce od połowy marca. Bezrobotnych ubyło o 11 tys., a zatem nawet jeśli liczba ta jest istotnie mniejsza od notowanej w latach poprzednich, to jednak zachowany został trend. O tej porze roku, wraz z rozpoczęciem prac sezonowych m.in. w rolnictwie i sadownictwie, bezrobotnych (poza marcem 2009 r.) zawsze ubywało. 

Choć dane są lepsze od prognoz i nawet jeśli w marcu stopa bezrobocia jeszcze spadła, to należy spodziewać się niestety „odroczonego wyroku”. Być może osoby, które straciły w drugiej połowie marca pracę, nie zdążyły do końca miesiąca zarejestrować się, a już na pewno skala zjawiska przybrała na sile w kwietniu. I będzie bardzo widoczna także w kolejnych miesiącach. Dlatego wzrost stopy bezrobocia jest nieunikniony i w końcu roku może ona znaleźć się nawet w okolicach 10%.


Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk