• Odbierz prezent
Bank Millenium i Euro Bank - znamy szczegóły przejęcia

W piątek 7 maja Bank Millenium poinformował o podpisaniu i uzgodnieniu planu połączenia z Euro Bankiem. Szczegółowy plan fuzji został zaakceptowany przez obie strony dokładnie tydzień po podpisaniu umowy o połączeniu, w której to Euro Bank będzie podmiotem przejmowanym, a Millenium przejmującym.

 

Jak wynika z komunikatu Banku Millenium, w ramach fuzji dojdzie do przeniesienia całego majątku Euro Banku na Bank Millenium, jednak bez podwyższania kapitału zakładowego tego drugiego.

W ramach umowy przejęcia, Millenium wejdzie w posiadanie 99,8% akcji zakupionych od Societe Generale. Co stanie się z pozostałymi akcjonariuszami, posiadającymi 0,2% udziałów Euro Banku, które nie zostaną przejęte przez Millenium? Otrzymają oni zdematerializowane akcje połączeniowe, nabyte przez Dom Maklerski Millenium w ramach obrotu wtórnego na GPW z parytetem 1:4,1. Oznacza to, że za jedną akcję Euro Banku przyznane zostanie 4,1 akcji połączeniowych.

Do fuzji prawnej dojdzie dopiero po uzyskaniu wszystkich potrzebnych zezwoleń od Komisji Nadzoru Finansowego (która 28 maja wyraziła zgodę na przejęcie) oraz dopełnienia formalności wynikających z prawa bankowego

Po połączeniu operacyjnym, polegającym na integracji systemów informatycznych, ofert handlowych oraz baz danych klientów, które nastąpić ma do końca 2019 r., Euro Bank rozpocznie działanie pod marką Banku Millenium.

 

Millenium zakupił 99,8% akcji Euro Banku za kwotę 1,83 mld złotych. Założony w 2003 r. Euro Bank aktualnie dysponuje bazą ponad 1,4 mln klientów detalicznych, wysokością kredytów przekraczającą 12 mld PLN brutto oraz depozytami powyżej 7 mld złotych.

Po zakończeniu procesu fuzji, Bank Millenium będzie szóstym pod względem wielkości bankiem detalicznym w Polsce.

 

Kurs notowanego na GPW Banku Millenium wynosi na piątkowej sesji 9,5600 PLN, co jest wzrostem o ponad 2% w perspektywie tygodniowej (od momentu podpisania umowy połączeniowej).

Czytaj także: PKO BP po raz pierwszy w historii warty więcej niż... Deutsche Bank

W czwartek 6 czerwca doszło do symbolicznego dla polskiego sektora bankowego wydarzenia - największa polska instytucja bankowa, jaką jest PKO BP, wyprzedziła w kapitalizacji rynkowej borykającego się z poważnymi problemami niemieckiego giganta Deutsche Bank. Kapitalizacja PKO BP na wczorajszej sesji.. Czytaj
PKO BP po raz pierwszy w historii warty więcej niż... Deutsche Bank

 

Notowania: Bank Millennium SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:MIL/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk