• Odbierz prezent
Bank Kanady już dziś - co jest w cenach kursu dolara kanadyjskiego?

Decyzja Banku Kanady wraz z komunikatem pojawi się już dziś. Jest to ciekawa publikacja, ponieważ ostatnie dane z kanadyjskiej gospodarki nie były najlepsze, a i sytuacja techniczna na kursie dolara do dolara kanadyjskiego USDCAD prezentuje się interesująco.

Na ostatnim posiedzeniu Bank Kanady utrzymał główną stopę procentową na poziomie 1,75 proc., który to poziom jest najwyższym od grudnia 2008 roku. Wtedy też decydenci stwierdzili, że potrzebne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, aby utrzymać inflację w neutralnym zakresie 2-procentowego celu, a tempo tych podwyżek będzie zależeć od kilku czynników, w tym od wydarzeń na rynkach ropy naftowej, kanadyjskiego rynku nieruchomości i globalnego handlu.

Scenariusz z podwyżkami stóp procentowych jest na tę chwilę wykluczony przez uczestników rynku stopy procentowej. Spoglądając na prawdopodobieństwa dla zmian kosztu pieniądza w Kanadzie widzimy, że do końca roku wyceniony jest brak zmian w stopach procentowych:

1

Prawdopodobieństwo dla zmian stóp procentowych w Kanadzie. Źródło: Bloomberg

Szanse na podwyżkę w czasie mogą być co prawda wydawać się większe niż na obniżkę, ale wynoszą zaledwie 9,2 proc. w październiku 2019 roku przy szansach na obniżkę na poziomie 2,3 proc. Zatem brak zmian jest szacowany na 88,5 proc.

Rynek jest zatem nastawiony o wiele bardziej neutralnie do polityki monetarnej niż sam Bank Kanady. Utrzymanie jastrzębiej retoryki przez BoC mogłoby być korzystne dla CAD, a z kolei zmiana zdania na neutralne podejście prawdopodobnie zmniejszyłoby rynkowe szanse na podwyżkę w tym roku do zera i możliwe, że wywarło by negatywną presją na CAD. Decyzja i komunikat już o godzinie 16:00.

Nota prawna

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk