• Odbierz prezent
bank japonii

Po raz kolejny decyzje Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej  nie miały dla rynku walutowego większego znaczenia. Decydenci z BoJ nie zaskoczyli i podtrzymali swoją bierną postawę, co jen przyjął ze spokojem.

 

Bank Japonii postanowił, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

 

Stopa procentowa

bank japonii

 

Po raz kolejny decydenci pokazali, że są dalecy od zmiany kierunku prowadzenia polityki pieniężnej. Komunikat z czerwcowego posiedzenia nie różnił się praktycznie od tego, który podawany był w przypadku poprzednich posiedzeń decyzyjnych Rady Politycznej. Podobnie jak w przypadku tamtych spotkań, powyższe propozycje zostały przegłosowane stosunkiem 8:1. Przeciwny pozostawieniu parametrów polityki pieniężnej bez zmian był Gouchi Kataoka, który preferowałby poluzowanie polityki pieniężnej. Kataoka zaproponował, by prowadzić skup obligacji w taki sposób by rentowności 10-letnich i dłuższych papierów znajdowały się poniżej 0%. Miałoby to być odpowiedzią na ryzyko, jakie generuje m.in. podwyżka podatku konsumpcyjnego i możliwe osłabienie gospodarki amerykańskiej.

 

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk