• Odbierz prezent
Bank Japonii wyjdzie z cienia - ryzyko dla kursu jena japońskiego

Jutro nad ranem poznamy najnowsze decyzje Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej. Tym razem posiedzenie decyzyjne Rady Politycznej BoJ może okazać się znaczące dla rynków finansowych. Część uczestników rynków liczy na mniej gołębią postawę decydentów, która byłaby korzystna dla kursu jena japońskiego.

 

W ostatnich miesiącach posiedzenia decyzyjne Rady Politycznej Banku Japonii przechodziły na rynkach bez większego echa. Inwestorzy nie przywiązywali do nich zbyt wielkiej uwagi, gdyż nic nie wskazywało na to, by decydenci mogli choćby zasygnalizować plan zmian w parametrach prowadzonej polityki pieniężnej. Nawet na początku lipca, gdy nakreślaliśmy plan posiedzeń decyzyjnych na ten miesiąc, nie oczekiwano żadnych zmian w nastawieniu japońskich decydentów. Perspektywy jednak wyraźnie się zmieniły i tym razem posiedzenie decyzyjne Rady może mieć większe znaczenie dla inwestorów – szczególnie tych zainteresowanych jenem japońskim, a także japońskimi rynkami obligacji i akcji.

Skąd ta nagła zmiana? Według doniesień Reutersa, bank centralny Japonii może podczas lipcowego posiedzenia dyskutować nad zmianami niektórych parametrów polityki pieniężnej. W szczególności tymi, które związane są z aktywnością na rynku obligacji skarbowych. W ubiegłym tygodniu rentowność japońskich obligacji 10-letnich gwałtownie wzrosła, osiągając nawet 0,11%, co jest najwyższym poziomem od prawie 1,5 roku. Dynamika tych wzrostów sprawiła, że pojawiło się nawet ryzyko wyraźnego wyjścia ponad przedział 0,0-0,1%, który wyznaczał granice rentowności 10-latków praktycznie od czasu nakreślenia przez BoJ nowych ram polityki pieniężnej we wrześniu 2016 roku. W ubiegłym tygodniu BoJ dwukrotnie interweniował na rynku obligacji, ogłaszając nieograniczony skup papierów. W ten sposób bank centralny chciał zapobiec dalszemu wzrostowi rentowności. Od 2016 roku BoJ przeprowadzał takie interwencje tylko 6 razy.

 

Kontrola krzywej rentowności

Konieczność interwencji na rynku walutowym wynika ze wspomnianych wcześniej zmian w prowadzeniu polityki pieniężnej. We wrześniu 2016 orku BoJ zakomunikował, że podstawowym narzędziem w kształtowaniu polityki pieniężnej będzie kontrola krzywej rentowności obligacji. Bank Japonii zdecydował wtedy, że będzie skupował obligacje rządowe w takim tempie, by rentowność 10 letnich obligacji kształtowała się w okolicy 0%. Wcześniej działania na rynku obligacji oparte były o sztywny poziom skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie. Nowy punkt odniesienia daje bankowi centralnemu większą elastyczność, a nawet umożliwia nielimitowany skup obligacji. Od wprowadzenia nowych ram polityki pieniężnej BoJ cały czas sygnalizuje jednak, że do utrzymania zadanej rentowności odpowiedni poziom skupu to wciąż 80 bilionów jenów rocznie.

 

Ryzyko dla JPY i Nikkei225

Bank Japonii może obecnie sterować swoją polityką pieniężną poprzez zmianę docelowego poziomu rentowności obligacji 10-letnich. Na taką możliwość wskazują aktualne spekulacje rynkowe. Mówi się o tym, że decydenci będą podczas najbliższego posiedzenia rozważać podniesienie docelowego poziomu rentowności 10-latków do 0,1%. Taki ruch byłby równoznaczny ze zmniejszeniem akomodacji w ultra-luźnej polityce BoJ. Ruch ten miałby również oczywiste konsekwencje dla rynków finansowych. Wzrost rentowności obligacji to z jednej strony czynnik zwiększający atrakcyjność tego rynku kosztem np. rynku akcji. Z drugiej, może również skłonić japońskich inwestorów do tego, by Ci ściągnęli część swojego kapitału z rynków zagranicznych, co skutkowałoby umocnieniem jena.

 

Zmiana parametrów polityki pieniężnej BoJ nie jest niczym pewnym, ani nawet wysoce prawdopodobnym. Jednak nawet wyczuwalna zmiana nastawienia decydentów i sygnalizacja potencjalnych zmian w przyszłości może mieć kluczowe znaczenie dla jena. Niepewność wśród inwestorów dobrze pokazują wskaźniki oczekiwanej zmienności na rynku opcji. Podczas gdy w przypadku prawie wszystkich głównych walut oczekiwana zmienność (w perspektywie overnight) jest aktualnie stosunkowo niska, to w przypadku par z jenem japońskim jest już wyraźnie podwyższona. Najsilniejszych ruchów na parach z JPY możemy spodziewać się we wczesnym godzinach rannych we wtorek (31 lipca). Nie jesteśmy jednak wskazać konkretnego czasu reakcji rynku na decyzje BoJ, gdyż bank centralny Japonii, w przeciwieństwie do innych kluczowych banków centralnych, nie publikuje swoich decyzji o z góry ustalonych godzinach. W okresie letnim najczęściej publikowane są one w okolicy godziny 5:00 czasu polskiego. Z kolei o godzinie 8:30 powinna rozpocząć się konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody, która również może mieć duże znaczenie dla notowań jena.

 

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk