• Odbierz prezent
bank japonii

Bank Japonii po raz kolejny nie dokonał żadnych zmian w nastawieniu polityki pieniężnej. Większość członków Rady Politycznej utrzymała dość neutralne nastawienie, ale jeden z nich wciąż zabiega o dalsze luzowanie.

 

Rada Polityczna Banku Japonii postanowiła, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

 

Stopa procentowa BoJ 

boj

 

Powyższe rozwiązania zostały przegłosowane stosunkiem głosów 8-1. Ponownie przeciwko takiej decyzji głosował nowy członek Rady – Goushi Kataoka. Już wcześniej sygnalizował on preferencję bardziej luźnej polityki pieniężnej. Teraz zaznaczył, że z związku z podwyższonym ryzykiem, jakie generuje m.in. podwyżka podatku konsumpcyjnego i możliwe osłabienie gospodarki amerykańskiej, bank centralny powinien dążyć do osiągnięcia celu inflacyjnego już w 2018 roku. Zaproponował, by w tym celu prowadzić skup obligacji w taki sposób by rentowności 10-letnich i dłuższych papierów znajdowały się poniżej 0%. Kataoka zaproponował również by zasygnalizować możliwość zwiększenia stymulacji ze strony polityki pieniężnej w przypadku opóźnienia w realizacji celu inflacyjnego.

 

Decyzje Banku Japonii, podobnie jak w poprzednich miesiącach, nie wpłynęły istotnie na notowania jena. Ten osłabiał się w godzinach porannych.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk