Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Japonii wciąż 'nudny' dla rynków

Jakub Wilk | 09:45 21 grudzień 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Japonii po raz kolejny nie dokonał żadnych zmian w nastawieniu polityki pieniężnej. Większość członków Rady Politycznej utrzymała dość neutralne nastawienie, ale jeden z nich wciąż zabiega o dalsze luzowanie.

 

Rada Polityczna Banku Japonii postanowiła, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

 

Stopa procentowa BoJ 

Reklama

boj

boj

 

Powyższe rozwiązania zostały przegłosowane stosunkiem głosów 8-1. Ponownie przeciwko takiej decyzji głosował nowy członek Rady – Goushi Kataoka. Już wcześniej sygnalizował on preferencję bardziej luźnej polityki pieniężnej. Teraz zaznaczył, że z związku z podwyższonym ryzykiem, jakie generuje m.in. podwyżka podatku konsumpcyjnego i możliwe osłabienie gospodarki amerykańskiej, bank centralny powinien dążyć do osiągnięcia celu inflacyjnego już w 2018 roku. Zaproponował, by w tym celu prowadzić skup obligacji w taki sposób by rentowności 10-letnich i dłuższych papierów znajdowały się poniżej 0%. Kataoka zaproponował również by zasygnalizować możliwość zwiększenia stymulacji ze strony polityki pieniężnej w przypadku opóźnienia w realizacji celu inflacyjnego.

 

Decyzje Banku Japonii, podobnie jak w poprzednich miesiącach, nie wpłynęły istotnie na notowania jena. Ten osłabiał się w godzinach porannych.

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej