• Odbierz prezent
bank japonii

Bank Japonii znów nie zaskoczył swoim nastawieniem do polityki pieniężnej i nie zdecydował się na wprowadzenie, ani zasygnalizowanie zmian w poziomie stóp procentowych i programie QE. Jen reagował na te decyzje nieznacznym osłabieniem.

 

Bank Japonii po raz kolejny postanowił, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

 

Stopa procentowa

boj

 

Powyższe decyzje, podobnie jak w przypadku poprzednich posiedzeń, zostały przegłosowanie stosunkiem głosów 8:1. Przeciwny pozostawieniu parametrów polityki pieniężnej bez zmian był Gouchi Kataoka, który preferowałby poluzowanie polityki pieniężnej. Kataoka zaproponował, by prowadzić skup obligacji w taki sposób by rentowności 10-letnich i dłuższych papierów znajdowały się poniżej 0%. Miałoby to być odpowiedzią na ryzyko, jakie generuje m.in. podwyżka podatku konsumpcyjnego i możliwe osłabienie gospodarki amerykańskiej. Kataoka podtrzymuje tę propozycję od kilku miesięcy.

Bank Japonii opublikował dziś również najnowsze prognozy makroekonomiczne. Decydenci podnieśli prognozę dla wzrostu gospodarczego w 2018 roku z 1,4% do 1,6% (mediana prognoz) i 2019 roku z 0,7% do 0,8%. Obniżono jednak prognozę dla inflacji w 2018 roku z 1,4% do 1,4%. W 2019 roku poziom inflacji może osiągnąć 1,8% lub 2,3%, w zależności od uwzględnienia efektów podatku konsumpcyjnego.

Dzisiejsze posiedzenie BoJ nie przełożyło się na wyraźną zmienność kursu par z jenem. Japońska waluta nieznacznie osłabiła się.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk