• Odbierz prezent
bank japonii jen

Dziś w nocy obserwowaliśmy wyraźne umocnienia jena japońskiego. Miało ono związek z aktywnością Banku Japonii na rynku obligacji.

 

W ramach prowadzonego programu luzowania ilościowego i jakościowego Bank Japonii kupił dziś obligacje o łącznej wartości 270 miliardów jenów. Kwotę 190 mld jenów stanowiły obligacje o zapadalności 10-25 lat, a kwotę 80 mld jenów obligacje o zapadalności powyżej 25 lat. Tym samym bank centralny zmniejszył skup w porównaniu do ostatnich operacji o 20 mld jenów – po 10 mln jenów dla obu grup obligacji.

 

Czy tali ruch ze strony banku centralnego oznacza zacieśnianie polityki pieniężnej? Niekoniecznie. Należy zauważyć, że bank centralny prowadzi obecnie skup aktywów w oparciu o kontrolę krzywej rentowności obligacji, a nie określając sumę wartości skupowanych aktywów. BoJ kupuje obligacje w taki sposób, by rentowność 10-letnich papierów kształtowała się w okolicy 0%. To oznacza, że skup niekoniecznie będzie prowadzony w tempie 80 bilionów jenów rocznie (jak wcześniej). Ewentualne zmiany w ramach parametrów polityki pieniężnej będą podawane do wiadomości w komunikatach po posiedzeniach decyzyjnych BoJ. To oznacza, że wskazówki co do tego, czy dzisiejszy ruch ma większe znaczenie w kontekście polityki banku, poznamy po 23 stycznia.

 

Rynki przyjęły dzisiejszą informację jako znak możliwego odchodzenia od luźnej polityki pieniężnej. Widać to po reakcji jena, który w nocy mocno zyskiwał. Kurs USD/JPY w ciągu 30 minut spadł o ponad 50 pipsów.

 

USD/JPY – M5

usdjpy


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk