• Odbierz prezent
Bank Japonii nie zmienia polityki monetarnej. Strefa euro znów spowalnia.  Zamach stanu w Wenezueli.

Bank Japonii nie zmienia polityki monetarnej. Wzrost gospodarczy w Unii europejskiej znów spowalnia.  Zamach stanu w Wenezueli.

Stopy procentowe w Japonii bez zmian

Bank Japonii nie tylko nie podniósł stóp procentowych ale również zadeklarował utrzymanie docelowej rentowności 10 letnich obligacji na poziomie 0%. W tym celu Bank Japonii podkupuje obligacje rządowe na rynku. Warto zwrócić uwagę, że po ostatnim niespodziewanym wyskoku rentowności japońskich papierów dłużnych przez chwilę można było w ciągu 10 lat zarobić ponad 1% łącznie. Jedyne co się zmieniło to prognozy dotyczące inflacji. Okazuje się, że jesteśmy dalej niż dotychczas sądzono od celu wynoszącego 2%. Informacje te spowodowały gwałtowny spadek rentowności obligacji oraz osłabienie jena względem dolara oraz innych walut.

Czytaj także: Dolar amerykański do jena, dolara kanadyjskiego oraz euro - komentarz walutowy po decyzji BOJ

JAPONIA Na zakończonym dzisiaj posiedzeniu Bank Japonii podtrzymał założenia luźnej polityki monetarnej, ale jednocześnie podjął działania, które mają uczynić program skupu aktywów bardziej elastycznym. Główna stopa procentowa pozostała na poziomie -0,1 proc., nie zmieniła się skala skupu aktywów,.. Czytaj
Dolar amerykański do jena, dolara kanadyjskiego oraz euro - komentarz walutowy po decyzji BOJ

 

Wolniejszy wzrost w strefie euro

Dane za drugi kwartał pokazały, że wzrost gospodarczy spowalnia. Są to nie tylko gorsze dane niż w pierwszym kwartale, ale również niż rok temu. Analitycy spodziewali się spadku do 2,2% z 2,5% w pierwszym kwartale. Dane okazały się jeszcze słabsze i wyniosły 2,1%. Nie może zatem dziwić szybki spadek jaki widzieliśmy na głównych parach z euro tuż po ogłoszeniu tych danych.

Czytaj także: Kursy walut o poranku (euro, dolara, funta i franka) - 31.07.2018

We wtorkowy poranek nie obserwujemy dużych wahań kursów w stosunku do polskiego złotego.   Za dolara amerykańskiego USD o godzinie 8:00 trzeba zapłacić 3,645 złotego. Jeżeli chcesz na bieżąco obserwować aktualny kurs dolara do złotego USD/PLN wejdź w link poniżej. Aktualny kurs dolara do złotego.. Czytaj
Kursy walut o poranku (euro, dolara, funta i franka) - 31.07.2018

 

Nieudany zamach stanu w Wenezueli

W weekend pojawiły się informacje, jakoby w Wenezueli udaremniono zamach stanu. Co ciekawe aresztowano zaledwie 9 oficerów przez co wielu analityków widzi tutaj raczej kolejną okazję do umocnienia się prezydenta Nicolasa Maduro niż udaremnienie realnego zamachu. Wenezuela to ważny eksporter ropy naftowej. Kraj ten ze względu na problemy gospodarcze wydobywa ledwo połowę tego surowca co w szczytach wydobycia z lat 2012-2014, a produkcja pomimo wzrostu cen wciąż spada. To spadek produkcji Wenezueli pozwala łatwo państwom OPEC utrzymywać delikatny deficyt surowca na rynku.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - Kanada - miesięczne PKB,

14:30 - USA - dochody i wydatki amerykanów,

15:45 - USA - indeks Chicago PMI.

 

 


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk